ZENDING- VAN DE MORAVISCHE BROEDERGEMEENTE

1000 inwoners, op den rechteroever gelegen, nu echter grootendeels verlaten. Een weinig verder werpt zich de Commewyne in de Suriname en vormt daardoor eene zee, waarin de afscheiding van het water van beide stroomen als met eene liniaal is getrokken. De forteres NieuwAmsterdam voorbij stoomende, komt men langs tal van bloeiende plantages te Paramaribo, eene der fraaiste steden van West Indië, waar de kade met witte huizen aan Kampen doet denken. Over het algemeen bestaat er een verkeerd denkbeeld omtrent het klimaat der kolonie; behoudens afgelegen streken in de wildernis op groote afstanden, waarover later, alwaar zwampen en moerassen door hunne uitwasemingen de lucht verpesten en den grond leggen voor gevaarlijke koortsen, is het klimaat in de kolonie uitnemend gezond. Groote afwisseling van temperatuur is er even vreemd als de in Europa heerschende epidemieën en de Europeaan, die er matig en geregeld leeft en zich niet noodeloos aan de zon blootstelt, wordt er in den regel oud. De zoo gevreesde „gele koorts" is er niet endemisch en kan bij streng toegepaste quarantaine steeds worden voorkomen. In 1853 waren er niet meer dan 30 Qj mijlen aan plantages uitgegeven, waarvan 1/3 bebouwd werd; thans mogen die cijfers op niet hooger dan de helft gesteld worden, zoodat niet meer dan 1/500 van het geheele grondgebied in cultuur is. De bevolking volgt dezelfde verhouding; terwijl het land ruimte aanbiedt voor minstens 25 millioen menschen, worden er niet meer dan 51972 aangetroffen, verdeeld als volgt:

Paramaribo 25945 Nieuw Nickerie 792 districten 25235 Naar de gezindten te splitsen in:

Hervormden 6494