IN SURINAME.

woord uit het Boek Ruth geheel op de heiligheid van het huwelijk was ingericht, 's Namiddags was er liefdemaal in de kerk, waarbij aan al de aanwezigen eene kop thee en een krentenbroodje werd aangeboden. Hem werd verzekerd dat deze eenvoudige feestviering, die ook jaarlijks te Paramaribo wordt gehouden, een voldoende prikkel voor velen is om de huwelijkstrouw niet te schenden. Bewonderingswaardig bovenal is de doodsverachting waarmede zij zich naar de gevaarlijkste posten begeven waarheen hen de Heer roept. Broeder Haller, geroepen om zich naar het district Saramacca te begeven, aarzelde geen oogenblik om met vrouw en kinderen aan die roeping te voldoen, niettegenstaande die streek berucht is om hare kwaadaardige koortsen. Daar echter bleef hij gespaard met de zijnen; niet alzoo toen hem werd opgedragen zich in het boschland in het ongezonde Gansee te vestigen, ter voldoening aan een dringend en herhaald verzoek der Boschnegers, die op eigen kosten eene woning op hooge neuten voor hun leeraar hadden gebouwd. De proef moest echter spoedig worden opgegeven en genoemde broeder keerde half dood te Paramaribo terug en trachtte in Europa herstel te vinden voor zijne geknakte gezondheid, maar werd door Zijn Heer tot Zich geroepen.

Die afgelegen streek was voor de Europeanen zoo noodlottig, dat men berekende dat elke ziel die behouden werd, het leven kostte van één zendeling, dat gedurende 30 jaren even zoo velen hunner als slachtoffers van het doodelijk klimaat vielen en er niettemin telkens overvloed van vrijwilligers werden gevonden, die hun leven niet te kostbaar achtten, wanneer door dat offer e"éne ziel kon gered worden.

Het voorgaande zal wel de meening rechtvaardigen dat de Moravische zending een zegen is voor dat schoone maar ongelukkige land, dat wellicht ter wille van haar