ZENDING VAN DE MORAVISCHE BROEDERGEMEENTE

genade vindt in de oogen van Hem, die Sodom en Gomorrha zou hebben gespaard, indien aldaar slechts tien rechtvaardigen waren aangetroffen.

Be kosten dier zending worden bestreden door:

a. de opbrengst van hun winkel.

^ » » n » bakkerij.

e. de vruchten van hun plantage Beekhuizen en last maar helaas ook least.

d. de bijdragen van Christenen.

Met het doel om die gaven te verzamelen en tevens hen op zedelijk gebied te ondersteunen, is er in Nederland in 1830 een Genootschap opgericht onder den titel „Maatschappij tot bevordering van het godsdienstig onderwijs „onder de inlandsche bevolking in de kolonie Suriname." Het hoofdbestuur dezer Maatschappij, waarvan schrijver dezes de eer heeft thesaurier te zijn, is te 's Gravenhage gevestigd en heeft hare vertakkingen in verschillende plaatsen in ons land, die haar tot dus verre nog in staat stelden jaarlijks de geringe som van ƒ 3000 aan het Bestuur der zending in Suriname over te maken. Steeds moeielijker wordt het om dit bedrag bijeen te brengen en sinds jaren kan er reeds niet meer aan gedacht worden om zoo als vroeger buitengewone bedragen daarvoor beschikbaar te stellen.

Treurig en ontmoedigend is de afneming van de belangstelling van Nederland in het werk der zending in Suriname. Als voorbeeld, dat zich nagenoeg overal in meerdere of mindere mate openbaart, moge hier de mededeeling plaats vinden, dat in het rijke, machtige Amsterdam, alwaar vroeger de bijdragen bijna ƒ 2000 beliepen , in de hoofdstad alwaar de Surinaamsche inboorlingen in 1883 door honderd duizenden werden bezocht, de bijdragen van ƒ650 in 1882, tot ƒ600 in 1883 en tot ƒ550 in 1884 verminderden. De hoofdredenen hiervoor zijn :