ITALIAANSCHE KORRESPONDENTIE.

In de Waldenzer kerk vooral komen wij in botsing met oude gewoonten, die men niet gemakkelijk uitroeit, of vervangt. Wij zullen ons geduid moeten oefenen, totdat onze gemeenteleden de hooge beteekenia beseffen van de hervormingen, die hun zijn voorgesteld door mannen van groote vroomheid, en van een trouw aan ons geloof, die tegen elke proef bestand is.

Tijdens de zitting der Synode hadden militaire manoeuvres plaats in het boven-dal van de Po. De koning bevond zich in het kleine, niet onvermaarde stadje Pignerol, en daarheen hadden wij een deputatie gezonden, die hij op de hartelijkste wijs ontving, maar wij wisten niet, dat hij 'tin zijn hart had, Torre Pellice te bezoeken. Maaiden dag na de sluiting der Synode heeft Z. M. begeleid door zijn staf, en in klein veld-tenue, de bevolking dier plaats, waaraan de Koning een hartelijke genegenheid toedraagt, op de aangenaamste wijs verrast. Op allerlei wijze is dat bezoek reeds verhaald, ik bepaal mij er daarom toe om te zeggen, dat de Koning kwam, dat hij zag, en dat hij nog eens weêr de harten heeft gewonnen van zijne getrouwe onderdanen, die gelukkig zijn omdat zij hem liefhebben en dienen mogen, maar die niet minder fier zijn op hun vrijheid.

Het bezoek droeg, zoo als twee zwitsersche afgevaardigden die er bij tegenwoordig waren, mij zeiden, een demokratisch karakter. Alle regels van een geordenden stoet werden met voeten getreden; de lieve jeugd had vrij spel; ieder sprak ongedwongen met zijn buurman.

Het is u bekend, hoe de Koning alles verlangde te zien: het Waldenzer-huis, tot welks stichting hij zelf indertijd 5000 francs had bijgedragen; onze kerk, die hij volstrekt wilde binnen treden, en waarvan hij den strengen en toch sierlijken bouwtrant bewonderde, herhaaldelijk betuigende: e una bella chiesa ('t is een fraaie kerk). In ons hospitaal