AANSTIPPING TER AANVULLING.

heiligdom des gewetens ook bedriegelijke middelen eischen en goedkeuren kon! Gehoorzaamt men Gode meer dan den menschen, wanneer men liegt en bedriegt?

Het getuigenis van bisschop Korum over de heiligenvereering wordt nogmaals goedgekeurd, want er was alleen gevraagd naar de vereering van eene heiligenreliquie, niet van eene Christusreliquie; en daarover heeft de bisschop het oordeel van Thomas van Aquina meegedeeld. Zeker. Doch hij had moeten begrijpen, dat geen advocaat in alle finesses der dogmatiek zóó is ingewijd als een hooggeplaatst geestelijke, op wiens weg het bad gelegen, om ongevraagd nadere inlichtingen te geven, omdat alleen daardoor de waarheid en niets dan de waarheid zou worden gediend.

Tot de tactiek der jezuïetische bestrijding behoort ook, den tegenstander persoonlijk aan te vallen en zwart te maken. Dr. Einig brengt haar op zeer minne wijze in toepassing. Hij schroomt zelfs niet het middel van verdachtmaking te gebruiken, door te beweren, dat Beyschlag in Halle niets gezien is, en voor 40 jaren in Trier weigerde bij een zieke te komen, voorwendende dat hij ongesteld' was. Of hij meent zijn bestrijder eene dwaling te kunnen verwijten, daar het ziekbed van den gevangenisinspecteur (bl. 4) niet zijn sterfbed is geweest. Beyschlag nu was bij den kranke als bij een stervende geroepen, en verloor hem na zijn overgang uit het oog. Verandert dat echter iets aan het feit, dat men de groote zwakte van den zieke heeft misbruikt om hem over te halen tot een overgang, die door zijne fijn roomsche bloedverwanten reeds lang werd begeerd? Dat hij ook vroeger den roomschen dienst in de gevangeniskapel bijwoonde, geschiedde alleen van ambtswege; en dat hij zelf den brief, waarin bij aan Beyschlag zijn overgang meedeelde, geschreven heeft, is, zijn toestand in aanmerking ge-