PASTORALIA.

denk niet dat met elk dogma deze methode zal zijn door te voeren, maar met de centrale dogmaas zou het dunkt mij niet zoo onmooglijk zijn. En wanneer dan later de behoefte ontstaat om het geheel der Christelijke geloofswaarheden in een kort overzicht voor oogen te stellen, dan moge zulks geschieden zooveel mooglijk in den vorm eener persoonlijke belijdenis, en waar het kan geïllustreerd door persoonlijke ervaringen. Het is nu eenmaal toch onze veel zelfverloochening eischende taak ons intime leven te publiceeren. Doen wij dat in de catechiseerkamer zoowel als op den kansel.

Paul Göhre in zijn reeds geciteerd geschrift wijst er op hoe gemakkelijk de personen die geen andere gronden hebben voor de waarheden des Evangelies dan een stel wonderverhalen geput uit een geïnspireerden Bijbel, ten prooi worden van de redeneeringen van een plat materialisme, die voor onbeschaafde en onontwikkelde geesten zoo begrijpelijk zijn. Mij dunkt een zeer behartigenswaardige wenk. Ik weet wel dat de meesten mijner collegaas zich niet meer op een geïnspireerden Bijbel zullen beroepen bij hunne leerlingen, maar dit theologisch gebruik der Schrift schijnt zooveel bekoorlijkheid te hebben voor ons theologiseerend volk, dat ook ondanks onze abstinentie, onze hoorders nog veelal de oude sleur volgen. Nu zou ik allerminst willen beginnen de Schrift ook maar op een enkel punt tegen te spreken. Kingsley heeft zoo terecht gezegd: Never take away from a man even the shadow of a spiritual truth unless you can give him substance in return. Maar des te meer nadruk zou ik willen leggen op die andere evidentie voor de waarheden des Evangelies, bestaande in de vruchten die er van het Christelijk-godsdienstig leven worden aanschouwd. Laat men zijne leerlingen eens iets laten voelen van dat door-middeii-snijden der wereldgeschiedenis door de