KRONIEK.

van Galileï, van Luther, van Willem van Oranje, die nog steeds voortgaat met de Hervorming te lasteren, en de ware vrijheid van Gods kinderen te belagen.

Het optreden van een dominikaan op een plaats, waar de schim van zoo vele beroemde protestanten rondwaart, en dat onder handgeklap van mannen, die zeggen de vrijheid lief te hebben, vinden wij iets gedrochtelijks, vinden wij een triomf voor het valsche Rome, waarover wij ons schamen en toornen.

Evenmin als de vrijheid heeft Rome de wijsbegeerte lief Thomas Aquinas moet herleven, maar meent met, dat dit gebeurt uit liefde voor de wijsbegeerte. Wel verdient de doctor angelicus lof en eerbied voor veel voortreffelijks, dat hij nagelaten en neergelegd heeft in zijn geschriften. Hij was een diepzinnig denker, en een vroom zoon van zijne kerk.

Maar de eer, die hem door Rome werd en wordt gebracht, geldt steeds den verdediger der roomsche kerkleer Om die leer thans te kunnen verdedigen aan Amsterdam's universiteit, zal pater de Groot zich opmaken uit zijn kloosterzaal te Nijmegen naar de aula van de gemeente-universiteit aan de boorden van den Amstel. Niet als wijsgeer, maar als apologeet van de transsubstantiatie en van zoo vele leerstukken, die ons even zoo vele ongerijmdheden toeschijnen, zal hij onder t gejuich zijner geloofsgenooten zijn leerstoel beklimmen. Eu wg kunnen niet anders inzien, of de curatoren der universiteit hadden dien triomf aan Rome's bisschoppen met bereiden moeten. Er- wordt te Amsterdam filosofie onderwezell _ maar waartoe een hoogleeraar toegelaten, die reeds door zijn geestelijk gewaad te kennen geeft, dat hij alle waarachtig vrij onderzoek veroordeelt en verfoeit. Hij mag op het veld der wetenschap weiden — even vrij als een welbekend dier, dat wij aan een paal in den