DB CHRISTELIJKE SOCIALE UNIE.

heden, zeggen zij, heeft de Kerk gesympathiseerd met de ledigloopende, gefortuneerde, beschaafde klassen, en de breede schare der werklieden moest haar, als het ware met het zwaard in de hand, hare schoorvoetende instemming met hunne eischen afdwingen. De toestand behoort te worden omgekeerd : de sympathie moet aan de zijde der menigte, de schoorvoetende instemming voor de bezittende klassen zyn. Er is in dezen eisch veel billijkheid maar tevens veel wanbegrip. Wat het volk van den Christelijken geestelijke kan eischen is niet staatkundige sympathie, maar geestelijke dienstvaardigheid. Dit laatste omvat evenwel ruiterlijk verbonden zijn met de zaak van het volk, dat bijna onvermijdelijk wordt uitgedrukt door Staatkundige sympathie. De ware toestand is, dat de Staatkundige sympathie behoorde gekuischt te zyn door trouw aan de hoogste geestelijke belangen, waarvan de geestelijken de verklaarders en de bewaarders zyn. De deken van Ely sloeg een' valschen toon aan, toen hij zeide, dat „het Christendom verrees uit de lagere volksklasse en voor haar belang bestemd was" Het is het toppunt van ketterij aldus aan enkelen de genade toe te wijzen, die voor allen bestemd was. Het Evangelie is niet democratisch, het is algemeen. Er is geene deugd in armoede, er is geene misdaad in rijkdom; de arme en de rijke kunnen slechts discipelen zyn voor wie het beginsel van grootheid is: dienende liefde. Het Christendom moet niet verschrompelen tot eene klasse-godsdienst. De normale onderwerpen van politieken en industrieelen strijd zyn niet zedelijk in dien zin, dat partijgenootschap verplichtend is voor Christenen. Het is de voornaamste misslag van de Christelijke Socialisten dat zij het tegenovergestelde aannemen. Die onderwerpen zyn meeren-

1) „Lombard Street in Leut," blz. 167.