DB CHRISTELIJKE SOCIALE UNIE.

deels moreel kleurloos: de strijd wordt gevoerd tusschen de vooroordeelen en de zelfzucht van klassen , niet tusschen recht en onrecht. Wij gelooven dat de plicht der geestelijken is, aan beide strijdende partijen ernstig aan te bevelen de grondbeginselen van rechtvaardigheid die beide geneigd zyn te vergeten. Van één ding zyn wij zeker: de geestelijken belemmeren op noodlottige wijze hun vermogen tot geestelijken dienst, zoodra zij optreden in de gelederen van strijdende partijen. De maatschappelijke waarde van hun ambt is juist bepaald door zijne onafhankelijkheid.

Als partijgangers zullen zij populair zijn, maar hunne populariteit zullen zij betalen met hunne macht. De invloed van de Kerk op de maatschappij is niet minder weldadig omdat hij niet onmiddelijk is. Het Christendom biedt geene Staatkundige systeemen of eene zuivere inrichting der industrie aan, maar het schept dat soort karakter, te gelijk onafhankelijk en zelfverloochenend, dat de grondstof voor gezonde politiek en rechtvaardige industrie genoemd kan worden. Het werkt door individuen op de maatschappij. De Christelijke burger is vrijwillig onderdanig aan de normale voorwaarden van het burgerlijke leven. Hij verdedigt staatkundige plannen , niet als zijnde Christelijk, maar als zijnde staatkundig gezond; maar zijn begrip van staatkundige gezondheid zal bepaald worden door zijne Christelijke beginselen. De politiek bemoeit zich met menschen niet als Christenen, maar als burgers, maar de Christelijkheid der burgers zal onvermijdelijk dat begrip van burgerlijk welzijn vormen, dat in hunne wetgeving als heilig zal zijn neêrgelegd.

De Christelijke Socialisten zijn gewoon veelvuldig te verwijzen naar de Hebreeuwsche profeten. Dat zij, terwijl zij hunne strenge bestraffingen van maatschappelijke verkeerdheden overnemen, hunne eerste lessen niet over het