KRONIEK.

Éen nieuwe kieswet zal worden ingediend, en de belasting op het personeel zal worden herzien. Voorts worden aangekondigd zoo veel ontwerpen en werkzaamheden, dat meer dan twee Kamers er de handen vol aan zouden hebben.

Wij zullen met de opsomming ervan u niet vermoeien Er zijn echter drie dingen, waarbij wij een oogenblik stil willen staan.

Het eerste is de staat van onze schatkist, de toestand van s Rijks financiën. Daar over valt niet te roemen Onrustbarend is de toestand niet, maar rooskleurig evenmin. 8

De minister Pierson, van wien zulke groote dingen werden verwacht, laat bij zijn heengaan een ontevreden natie achter, op wier schouders hij zware lasten heeft gelegd en een schatkist, welker bodem zichtbaar wordt door de tegenvallende nieuwe belastingen

Men werpt nu de schuld van den betrekkelijk-geringen opbrengst der vermogens-belasting op den leidschen professor, die met cijfers opstaat en naar bed gaat." De ervaring, welke anderen hebben opgedaan, dat óók deze hooggeleerde zich vergissen kan, of zijn rekening bouwen op onvoldoende gegevens, had een minister, als den Heer Pierson, bedachtzaam moeten maken. Zij, die nu zoo veel meer dan vroeger hebben op te brengen, zonder dat het evenwicht tusschen 's Rijks inkomsten en uitgaven is tot stand gebracht, zyn inmiddels het slachtoffer van de becijferingen van twee Hooggeleerden, en wenschen den minister Pierson niet terug

De tegenwoordige minister van financiën spreekt van hooger belasting, die moet opgebracht worden. Maar men vergunne ons de opmerking, dat het openen van meuwe bronnen van bestaan, het bevorderen" van deii bloei van handel en vertier oneindig veel beter middelen

61*