K R O ir I E K.

Afschaffing van tienden en heerlijke rechten en van alle bevoorrechting in zake het jachtrecht.

IX. Nationalisatie der monopoliƫn van industrie en vervoer in het algemeen belang.

Uitvoering van rijks-, provinciale- en gemeentewerken in eigen beheer.

Vaststelling van een minimum loon en maximum arbeidstijd voor alle werklieden in dienst van openbare lichamen en bij openbare werken.

Verschaffing van arbeid aan werkloozen.

X. Kostelooze geneeskundige behandeling en verpleging bij ziekte en bevalling en kostelooze begraving, waar deze worden verlangd,

Krachtige voorzorgen ten bate der algemeene gezondheid en veiligheid; verbetering der arbeiderswoningen en wijken, en scherpe keuring der levensmiddelen.

XI. Een arbeidswetgeving, omvattende alle arbeiders, mannen en vrouwen, en allen arbeid, zoowel in de groot-, klein- en huis-industrie, als in landbouw en veeteelt.

Invoering van den achturigen arbeidsdag.

Verbod van loonkorting door boeten, truckstelsel, enz.

Regeling van den vrouwenarbeid op den voet van gelijkheid van loon bij gelijken arbeid en in verband met de lichamelijke gesteldheid.

Verbod van den arbeid van kinderen beneden 14 jaren.

Vermeerdering van het getal arbeidsinspecteurs en benoeming daarvan door de arbeiders.

Invoering van bureaux voor arbeidstatistiek en van kaniers van arbeid.

Verzekering der arbeiders tegen ziekte en ongelukken, invaliditeit en ouderdom, op kosten van den staat en de werkgevers en onder controle der belanghebbenden. Onherroepelijke verantwoordelijkheid der werkgevers.

Zorg der gemeenschap voor werklooze arbeiders.

Al nemen wij aan, dat hier overvraagd wordt, zoo is