KRONIEK.

van alle tijden geleert heeft, dat de landen die er zig van bedienden, altoos gebloeid hebben, maar die er van af stapten, aan 't kwijnen geraakt zijn. Lycurgus heeft deze regeeringswijze bij de Lacedemoniers ingevoerd, die zo lang als zij zig daar aan hielden als over geheel Griekenland zegenpraalden. Twee Hoofden verbeelden de Monarchie; doch op dat ze niet na wille-keur zouden regeeren, wierdt hunnen magt door eenen Eaad van agt en twintig mannen, die de besluiten moesten bekragtigen, en de Aristocratie verbeelden, beteugeld : En op dat deze de vrijheid der gemeente den hart-ader niet zouden afsteeken, verkoor men de Ephori, die de Democratie verbeelden , en het regt der gemeente waarnamen. Kome heeft zo lang deze zoort van regeeringe volgde, gebloeid. Yenetien, zoo rijk als vrij, heeft er zich meer dan duizend jaren wel bij bevonden. De Monarchie wordt aldaar vertoond door den Hertoge, de Aristocratie door den gewonen, en de Democratie door den buitengewonen Raad. Groot-Brittanje is, staande deze forme van bestuur, de verwonderinge van Die Koning vertoont daar de Monarchie, het Hogerhuis do Aristocratie, en het Lager-huis de Democratie. En hoe de Nederlanden zig daar bij bevonden hebben, getuigen onze Historiën.

Is de zaak hiermeê uitgemaakt ? Voor ons natuurlijk niet, maar wij noemen ons ook geen Kalvinisten. Wel blijkt uit het hier meegedeelde, dat wie den naam van Kalvijn noemt — geen „demokraat" kan zijn.

De algemeene aandacht is getrokken geworden door een manifest van eenige antirevolutionaire Heeren, rakende een nieuwe regeling van ons onderwijs. Wij laten het stuk in zijn geheel hier volgen, omdat het in den strijd over de school in ons Vaderland een belangrijk document zal blijven.