KRONIEK.

DE UNIE.

„Een School met den Bijbel."

Rapport der Unie-Commissie voor Schoolwetwijziging.

Tegen de bestaande regeling van het Lager Onderwijs kunnen o. a. drie groote grieven worden aangevoerd:

a. zoolang het grootste deel van de kosten der openbare school, mede doer de wijze waarop de meeste gemeentebesturen, in strijd met den geest der schoolwet, de schoolgeldheffing hebben geregeld, ten laste komt van de gemeentekas, blijft or eene ongewenschte rechtsongelijkheid bestaan tusschen diegenen, die het voor hen bruikbare onderwijs van gemeentewege ontvangen en diegenen, die hun onderwijs zeiven moeten bekostigen;

b. lotsverbetering van de openbare onderwijzers is niet mogelijk zonder de reeds te zwaar gedrukte gemeenten nog meer te belasten, terwijl ook het Rijk die slechts ter harte kan nemen, indien, ter wille van het in de wet opgenomen beginsel van rechtsgelijkheid, de bijdrage aan alle scholen wordt verhoogd;

c. het blijkt meer en meer, dat vele openbare scholen onder do leiding komen van 'onderwijzers, wier beginselen door de ouders der aldaar schoolgaande kinderen, worden afgekeurd, zonder dat iemand bij machte is zoodanige onderwijzers te weren.

De vraag dringt zich op, of meer volledige toepassing der in 1889 aangenomen beginselen op schoolwetgebied niet verbetering zou brengen in den toestand; of niet, door de gemeentebesturen te ontheffen van de verplichting om op kosten der gemeente lager onderwijs te verschaffen en deze ten laste te brengen van het Rijk, de beide eerstgenoemde grieven zouden worden weggenomen. Aan de laatstgenoemde grieve kon worden te gemoet gekomen, indien eensdeels de oprichting van bijzondere scholen, onverschillig vau welke richting, werd in de hand gewerkt, anderdeels aan de gemeentebesturen