DE JONGSTE VELDTOCHT ENZ.

hiervan stelde de geheele Commissie aan de Synode voor: 1° in Art. 65 al. 2 Alg. Regl. op het woord „ontworpen" te laten volgen dc woorden: „om vastgesteld te worden overeenkomstig Art. 62 van dit Regl." 2° in Art. 62 Alg. Regl. bij wijziging van den aanvang in: „Zij zendt elk door haar voorloopig aangenomen Regl. voor zoover dit het bestuur betreft " eene tweede alinea op te nemen van dezen inhoud: „Bij het ontwerpen van een Regl. op het beheer der Kerk. goederen van de plaatselijke gemeenten, en bij het maken van wijzigingen daarin, zendt zij elk door haar voorloopig aangenomen Regl. en elke wijziging van zoodanig Regl. aan het Alg. College, aan de Prov. Coll., aan het College van Toezicht voor de Waalsche gemeenten, en aan de Kerkvoogden der plaatselijke gemeenten, ter inwinning van hunne consideratiën en adviezen. De Synode neemt van deze consideratiën en adviezen kennis in hare vergadering van het volgende jaar. Wordt nu het wetsvoorstel, al of niet gewijzigd, door de Svnode vastgesteld, dan geeft deze het ter eindbeslissing aan het Alg. College. Tenzij de meerderheid der leden van dit College zich tegen verklaart, is het voorstel aangenomen en wordt terstond door de Alg. Syn. Comm. uitgevaardigd" J).

Deze conclusiën, met algemeene stemmen ingediend, beloofden groot succes. Het einde van den strijd scheen nabij. Maar — 't kan verkeeren.

Bij de discussie 2) over dit rapport bleek het, dat de minderheid de meerderheid der Commissie niet begrepen had. Zij had in de tweede conclusie de officieele verklaring gelezen, dat de Synode onbevoegd was tot regeling van het Beheer , terwijl aan deze conclusie juist die bevoegdheid ten grondslag lag; immers zij behelsde eene

1) Syn. Hand. 1890, bl. 412. 2) Syn. Hand. 1890, bl. 443-447.