KRONIEK.

maar mon vergadert vrijwillig met moderne predikanten en stelt zich dan aan als ware men met hen door broederbanden vereenigd. Maar zulke ethischen zijn in dit alles natuurlijk „eerlijk" on „oprecht" en „waarheidlievend", veel meer dan die Gereformeerden, die altijd bijoogmerken hebben, die gedreven worden door de politieken beweegredenen, wier optreden door en door onwaar is, en wier handelingenn in lijnrechten strijd zijn met de goede trouw. Men behoeft de „Kroniek" van Dr. Bronsveld maar enkele malen gelezen te hebben of inzage genomen te hebben van artikelen als die van Prof. Dr. Valeton te Utrecht, om te weten dat wij niet overdrijven. Prof Valeton is zelfs zoo vriendelijk om, met het oog op het standpunt dat Dr. Hoedemaker innam ten opzichte van het stuk der Heilige Schrift, aan te nemen, dat Dr. Hoedemaker zijn door en door onoprecht boek schreef, zonder zich echter daarvan bewust te zijn. Dit is wel lief gedacht, maar is toch niet geschikt om de menschen een goeden dunk te geven van het doorzicht van hen, die zonder het te weten of te willen onoprechte, en daarom gevaarlijke boeken schrijven.

Ach! als mannen als Dr. Bronsveld door Gods genade het met ons erkennen, dat God alleen waarachtig is en alle mensch leugenachtig en dat wij nog dagelijks hebben te bidden om met de woorden van Dr. Kuyper te spreken: „O, God! wees mij zondaar, wees vooral den Phariseër daarbinnen, genadig", dan zal hij wel op een anderen toon gaan spreken.

Welk eene verdachtmaking, en verkeerde voorstellingen ! Maar dat behoort nu eenmaal tot de gereformeerde partij-taktiek! Wij wenschen allen geluk, die vrijgemaakt worden van den sterker of zwakker band, die hen korter of langer tijd aan die partij heeft vast gehecht.

De Regeering heeft haar woord gestand gedaan, en de regeling van het kiesrecht, gelijk zij die verlangt, bij