BIBLIOGRAPHISCH ALBUM.

te Dresden, heeft tot zijn beschikking gehad al het materiaal, dat door den pred. Chr. Müller met grooten vlijt was bijeengebracht voor een levensbeschrijving van den vermaarden Mathesius, jaren lang den huisgenoot, en later den eersten biograaf van Luther. Ofschoon de schrijver geen aanspraak er op maakt een wetenschappelijk werk in eminenten zin te hebben geleverd, en daarom allen geleerden apparaat heeft weggelaten, zoo is zijn werk toch van een zeer degelijk gehalte, en vrucht van veel studie. Het is in 7 hoofdstukken verdeeld, waarin achtereenvolgens Matthesius' Geboorteland en jeugd, zijn „Lehr- und Wanderjahre (1521—32), zijn schooldienst te Joachimsdal, zijn tweede verblijf te Wittenberg (1540—42) zijn beroep, huwelijk en werk als diaken, zijn tienjarig leven en werken als predikant te Joachimsdal benevens zijn theologie, en ten slotte zijn laatste tien levensjaren beschreven worden. In drie aanhangsels ontvangen wij twee preeken, eenige gebeden, en dichtproeven van Matthesius. Het geheel beslaat 284 bladzijden. Het portret van Matthesius strekt tot een sieraad van dit aantrekkelijk en leerrijk boek, dat allereerst vol piëteit den luiherischen Pfarrherr ons teekent, maar het toch zoo doet, dat ook een gereformeerd collega er zijn vreugde aan hebben kan. Was hij niet een der ri/kste geesten uit den kring van Luther, hij was zeker een der eerlijksten en besten uit het geestelijk gezin van den grooten hervormer.

Lichtstralen op den akker der wereld. Uitgave van J. M. Bredée te Rotterdam.

Nu de derde aflevering van dit werk is verschenen , wordt het meer dan tijd, er de aandacht onzer lezers

Stemmen v. W. en Vr. 1895. 46