VERHALEN OP DEN KANSEL GEBEZIGD.

dat zij hem van deze fout wel zou genezen, door hem oorzaak genoeg te geven* Sommige menschen zijn zoo dwaas, om zonder oorzaak toornig te worden; aan hen belooft de wereld, dat zij oorzaak genoeg zullen hebben. „In de wereld zult gij verdrukking hebben."

„Velen plegen de predikatiën aan anderen aan te bevelen, maar weinigen nemen haar ter harte. Een dienstknecht uit de kerk komende prijst de preek bij zijn meester. Deze vraagt hem: „Wat was de tekst"? „Neen" zegt de dienstknecht, „de preek was al begonnen eer ik de kerk inkwam'' „Wat was dan bet slot?" „Ik ging heen eer de preek gedaan was." Maar wat zeide de prediker dan in het midden?" „Inderdaad, in 't midden sliep ik." Velen gaan ter kerk, maar geven aan de preek geen plaats in hunne harten.

De beroemde George Whitetield staat met Wesley aan het hoofd van die edele mannen, die de opwekking van de laatste eeuw geleid hebben. Het is mijn doel niet van zijne onvergelijkelijke welsprekendheid, zijnen voortdurenden arbeid te spreken, maar voor mijn doel herinner ik alleen aan zijn eigen woord: „Ik gebruik de marktaai." Hij sprak zuiver, goed en vloeiend, maar was zoo eenvoudig, alsof hij tot kinderen sprak. Hij gebruikte alleen „illustraties", waar ze noodig waren en vertelde geschiedenissen met groote levendigheid en veel nadruk, zoodat zijn hoorders er diep door werden aangegrepen; zij zagen, zoowel als zij hoorden, want bij ieder woord had hij een gepaste gesticulatie. De reden, waarom men hem op grooten afstand kon verstaan was deze, dat zijn oog het oor hielp. Als een proeve van zijne verhalen kies ik de volgende :

„Gij kunt de genade Gods niet missen op uw sterfbed. Er was eens een edelman, die een deïstisch geestelijke tot zielverzorger had, terwijl zijne vrouw zich meer aan