KRONIEK.

Wie nu tot verdubbelden arbeid worden geroepen? Dat zijn zij, die door de liefde van Christus gedrongen, alle standen in onze maatschappij brengen willen onder den invloed van het Evangelie. De vruchten van godsdienstloos onderwijs, het egoïsme en het materialisme, werden openbaar; geef ons nu te zien, wat de prediking vermag van Gods liefde in Christus, om den rijken barmhartigheid te leeren, en den arme werkelijk te verheffen.

Doch dit alles kan en moet geschieden, ook als het aantal kiezers wordt uitgebreid. Bij de vermeerdering van rechten trachte men te verwekken een verhoogd besef van hetgeen plicht is. En hier komen wij op een onderwerp, dat ons zeer ter harte gaat. Wij willen er met vrijmoedigheid over spreken. Het betreft de werkzaamheid van de dienaren der gemeente. Ieder weet, hoe veel van hen in onzen tijd geëischt wordt, en hoe men tot hen komt met allerlei aanzoeken en aanspraken op hun tijd en krachten, waarvan zij vroeger verschoond bleven. Niet weinigen zijn dan ook gewikkeld in een net van bezigheden, en zwcegen van den morgen tot den avond, om eenigzins te voldoen aan de roepstemmen, die van alle zijden tot ons komen.

Maar daar staan andere gevallen tegenover. In een zeer merkwaardig boek, dat wij dezer dagen lazen. {The Heavenly Twins bij Sarah Grand) trof ons o. a. deze bladzijde: „Daar (te Morningquest) waren vijf-en-zeventig kerken behalve jde Kathedraal binnen de kom der stad, en een rijkvloeiende stroom van godsdienstige secten van allerlei kerkgenootschappen, die gisting genoeg teweeg brachten, om stilstand te voorkomen; en, natuurlijk, waar zooveel kerken waren, wemelde het van geestelijken, die het onderwerp uitmaakten van de gewone jokkernijen. Indien gij vroegt, welk goed zij verrichtte, dan kondt gij vernemen, dat niemand het wist; maar gij kondt ook