KRONIEK.

De 19e? Zou dr. Bronsveld waarlijk meenen, dat in onze dagen kans bestaat voor beeldstormerij? Laat bij het eens beproeven en te Zutphen gaan wonen; hij moge dan uitgaan met bijl en houweel, de Roomsche beelden en de Roomsche lijnen der „Protestantsche" kerk zijn veilig voor zijn geweld. De regeering zou hem doen weten, dat de tijd der schelmen van 1566 onherroepelijk voorbij is, en dat niet alleen Protestantsche kerken, maar ook de Roomsche buiten het bereik liggen zelfs van de godzaligste boeldstormers,

Ds. Bronsveld zou de onjuistheid ondervinden van de brutale bewering van ds. Leenmans, dat wij in een Protestansch land wonen. Een Protestandsch land! En het heeft niet eens Protestandsche kerken. De gebouwen, welke het dien naam geeft, dragen Roomsche beelden en hebben Roomsche lijnen; die kerken zijn ons ontroofd, en het Protestantisme heeft geen geld om ze te onderhouden en geen menschen om ze te bezoeken. Dun is het lied, dat er gezongen wordt, en hoe eng de ruimte door houten heiningen voor het auditorium ook gemaakt wordt, altijd is zij te groot, en de stem der huurlingen gaat verloren tusschen ledige banken.

Een Protestantsch land! Waar is de Protestantsche regeering, waar zijn de Protestandsche vertegenwoordigers? Zijn ze niet liberaal, Protestandsch durven ze zich niet noemen. En het Protestantsche volk verzinkt al meer in het ongeloof, de uiterste consequentie van het Protestantisme. Van Kuyper naar Lohman van Lohman naar Bronsveld en van Bronsveld naar ....

Abyssus abyssum invocat.

In ons land met zijn 25 Katholieke vertegenwoordigers, met zijn anderhalf millioen Katholieken, met zijn kerken, die hunne torens hoog ten hemel heffen, met zijne Katholieke scholen en audere inrichtingen van allerlei aard wordt men niet vertoornd om de vermetelheid van hem, die van een Protestandsch land durft spreken maar men lacht om zijne onnoozelheid en laat hem en de zijnen stillekens naar de Koningin gaan, om te vragen, dat zij naar den eisch van „Gods Woord" de beelden uit de „Protestantsche kerken wegbreken."