LOUIS COUPERUS.

hoopvol zit bij de wieg van den jongen Hertog van Xara.

Dit aaneengesloten kader van gebeurtenissen, wordt doorsneden van twee fatale intrigues, afgespeeld aan de eene zijde tusschen Othomar, den toekomstigen keizer en de hertogin van Yémena en aan de andere zijde tusschen Valérie, de toekomstige keizerin, en prins Leopold Von Lohe Obkowitz.

Othomar en Alexa.

Othomar, een jonge prins van nauwelijks twintig jaren ontmoet de hertogin het eerst op een feest in Lipara. Deze is reeds een bejaarde vrouw, stiefmoeder van drie bijna volwassen kinderen, maar in spijt van haar leeftijd wordt haar gemoed nog verteerd van blakende passie. Zij legt het toe op het maagdelijke hart van den jongen prins. Zij ontvangt hem, als hij bij gelegenheid van de overstroomingen in Altara moet zijn, op haar kasteel van Vaza. En de jonge man laat zich weldra, nog nauwelijks het woord liaison begrijpende, koesteren aan den gedécolleteerden boezem der oude courtisane en laat zich omhelzen door hare sculpturale armen. („Gids Oct. 1893" pag. 56:)

„Het was in haar een vreemd trotsche wellust, het genot, die naïve jeugd, die mannelijke maagdelijkheid aan te zweemen, te beginnen in te drinken met hare oogen, hare lippen en hare ziel, als tooverdrank, die haar zelve weer zou geven hare jeugd." (Pag. 72.) „Zij kwam binnen, — in de slaapkamer van den prins, liefstin haar eigen kasteel, — aarzelend, voor de kille gangen van het kasteel, over haar gedécolleteerde borst een langen mantel geslagen." (Pag. 74.) „Toen breidde de prins zijn armen uit en als met een doffen schreeuw van wanhoop, schor van zijn honger naar troost, riep hij in radeloosheid, „O Alexa !

Zij glimlachte eerst, glansde, wierp zich toen geheel