EEN ADVOKAAT DEK VOKIGE EEUW.

reciteerde, men zong er, en deed duidelijk blijken, hoe men de deugd hield voor de beminnelijkste der uitspanningen.

Wij meenden, dat gij deze dichterlijke episode in het leven van een advokaat, in dat Frankrijk waar zulke ernstige dingen vóór de deur stonden, zeer opmerkelijk zult vinden.

Maar een advokaat als Target had gewichtiger dingen te bepleiten. Meer en meer werd het van hem en zijn ambtgenooten verwacht, dat zij met nadruk zouden opkomen tegen misbruik van macht, door wien ook; tegen knevelarijen en pijnlijke onrechtmatigheden. Alle burgers moeten voor de wet gelijk zijn, en de gerechtigheid kent geen onderscheid van geboorte of van privilegies. Waarheden, die ons zoo bekend voorkomen, dat zij benaal zijn geworden, klonken toen als iets nieuws, en zij hadden iets onheilspellends, want de maatschappij dier dagen was van veel onrecht getuige — en slachtoffer. Waar iemand onschuldig verdrukt werd — op Target kon hij rekenen. Bewust of onbewust was hij een der herauten van den naderenden nieuwen tijd, een advokaat van de gelijkheid van alle menschen, en van de vrijheid, ook van die der gewetens. Nu eens pleit hij voor iemand, wiens godsdienstige overtuiging geweld was aangedaan, dan voor een armen horlogemaker, dien men, gelijk dat zoo dikwijls voorkwam, willekeurig en zonder reden gevangen had gezet.

Voltaire vergeleek hem met Cicero. — Wilt gij van een pleidooi hooren, dat Target uitsprak voor een slachtoffer der ongerechtigheid?

De jonge Alliot was op 20 jarigen leeftijd opgesloten in een klooster te Saint-Lazare. Hij ontsnapt; weder gevangen brengt hij vier jaar in een gevangenis door, — maar wederom ontkomt hij. Men vat hem in Duitsch-