MISDAAD—ZONDE ?

scheid, en geeft o. a. als kenmerk aan, dat de krankzinnige de misdaad begaat om de misdaad, zonder nevenbedoeling, de misdadiger om er voordeel, genot van te hebben, uit wraakzucht, kortom door bepaalde motieven gedreven. Hij erkent echter, dat er een grensland is tusschen misdaad en waanzin, en beweert, dat we hier geen juiste grenzen kunnen trekken eer aan metaphysische en godsdienstige beschouwingen het zwijgen is opgelegd (6).

Krankzinnigen en misdadigers zijn artikelen, eveneens in elkander gezet als stoomwerktuigen, maar de werking van dat organisme is zóó samengesteld, dat wij niet in staat zijn, haar geheel te volgen (7).

Tot zoover Garofalo en wie met hem van meening zijn, dat degeneratie oorzaak is van het bestaan van misdadigers; andere verklaringen en daarmede in verband andere middelen tot vermindering van het aantal misdadigers zijn gezocht door de Fransche school en door vele Duitschers. Zij ontkennen niet, dat afstamming en geboorte van veel invloed zijn, maar schrijven ook groote beteekenis toe aan het slechte voorbeeld, en wijten vele misdrijven aan de maatschappelijke toestanden en verhoudingen. A.an den sterken drank wordt terecht de oorlog verklaard, maar het misbruik van sterken drank wordt in beginsel toegeschreven aan slechte voeding of slechte levensvoorwaarden, terwijl eindelijk dronkenschap tegelijk oorzaak en gevolg is.

Er zijn natuurlijk vele andere oorzaken, waarom misdaden worden begaan, maar de sterke drank is de grootste vijand van het menschelijk geslacht.

Deze school wil op allerlei wijzen trachten te voorkomen , dat er misdadigers kunnen zijn. De kinderen moeten gelegenheid hebben, zich tot volkomen gezonde individuen te ontwikkelen, ze moeten aan eene slechte omgeving worden onttrokken, vooral onechte kinderen.