MISDAAD—ZONDE ?

Goed onderwijs, eene goede opvoeding, tegengaan van ruwe feesten, ja eene gansche reeks van middelen worden opgegeven. De rij van „substitutifs pénaux", strafvervangende middelen, door Ferri opgenoemd, is waarlijk lang genoeg, om er respect voor te hebben, maar ook merkwaardig genoeg ter kenschetsing van de resultaten, waartoe zijne bebeschouwingen voeren, om er althans in 't kort kennis mede te maken.

Opheffing van invoerrechten, zegt hij, zal den smokkelhandel doen ophouden; vermindering van papieren geld en daarmede gepaard gaande vermeerdering van gemunt geld zal het aantal valsche munters doen afnemen; verhooging van de salarissen zal de omkoopbaarheid en de knevelarijen doen verdwijnen; uitbreiding van het spoorwegnet en eene betere verlichting in de steden zullen aanrandingen en onzedelijkheid tegenwerken. Eene goede kieswet zal de politicus moeten helpen tot stand brengen om tot het goede doel mede te werken. Van het uitoefenen der geneeskunde door vrouwen, van de anthropometrische photographie, van het Neo-Malthusianisme verwacht hij veel heil, alsmede van goede successiewetten, van onderzoek naar het vaderschap, van een goed geregeld concubinaat, van beter verstaanbare wetten , van huizen, waar men de kinderen kan brengen , die men niet meer verzorgen kan. Men make de gevangenissen minder comfortable, en werke aan de zedelijke verbetering van de gevangenen; processiën moeten verboden worden, de luxe in kerksieraden verminderd, nog beter afgeschaft. Echtscheiding moet gemakkelijker worden gemaakt, maar daarentegen stelle men eischen aan hen, die in het huwelijk willen treden, terwijl het huwen moet kunnen worden belet, wanneer het om lichamelijke of moreele redenen niet wenschelijk kan worden geacht. (8)

De mannen, welke dit alles hebben uiteengezet en