KRONIEK.

toen zij het Evangelie citeerden, en den naam van den hoogen God eerbiediglijk vermeldden.

Het beweren, dat aan onze universiteiten geen plaats is voor mannen, die aan God gelooven, wordt hier metterdaad gelogenstraft. Het materialisme heeft zijn tijd gehad. De luister van het agnosticisme begint te tanen. Niet lang zal 't meer duren, of onder de studenten zal de invloed van die kentering in de strooming der geesten openbaar worden. Wij zien den tijd komen, waarin men bij dlle faculteiten professoren zal aantreffen, die niet roemen in Calvijn, die niet hun hand gezet hebben onder oude of nieuwe formules, maar die, na eerlijk onderzoek, God, den levenden God, gevonden hebben, en door Jezus troost en vrede verwierven voor hun hart.

Dat zal ook een krachtig en heilzaam tegenwicht vormen tegen den droefgeestige en zedelooze roman-literatuur, welke in de laatste jaren in heel Europa is uitgestort over het ontwikkeld deel der volken.

Wat die literatuur bracht, is o. a. treffend geteekend door Dr. Siegmar SchuUze in zijn belangrijke brochure: Der Zeitgeist der modernen Literatur Europas. (Halle a. S. bei C. A. Kaemmerer Co. 1895) „Wenn eine spatere Zeit unsere Hauptdichtungen liest, wird sie erstaunen und zugleich erschrecken iiber den Alkohol- und Krankengeruch, der ihr entgegenströmt, über die rohen Worte und unflattigen Eeden, die ihr entgegenkommen, über die Dirnen, Kupplerinnen, Verbrecher und Trunkenbolde, über die ehrlosen, verlumpten Genies, die sich in ihrem Schmutz und ihren nackten Gemeinheit schamlos ihr entgegenstellen, über die Gesellschaft der oberen Zehntausend überhaupt, die heuchlerisch, brutal, durchseucht, glaubens- und gewissenlos ihr entgegentritt. Der Dichter unserer Zeit entblödet sich nicht, uns in die Krankenbaracken eines schwindsuchtigen Schuftes, an das