KRONIEK.

Zij beroepen zicb op de bestaande leervrijheid, en protesteeren er tegen, dat de meerderheid, dat is de helft -7- één en hen sluit buiten het genot van hetgeen de in stemmen sterkere partij volop geniet. Vandaar hun aandringen op een regeling, waarbij het hun mogelijk wordt gemaakt in het verband der gemeenten, met behoud van haar administratieve eenheid, predikanten en kerkeraadsleden in hun geest, en met dezelfde rechten als de voorgangers en ouderlingen der meerderheid, te mogen beroepen.

Velen uwer herinneren zich nog, hoe in 1873 de Commissie van negen zich heeft gezet tot het ontwerpen van een organisatie der kerk, waarbij het mogelijk zou worden voor de drie partijen te leven in ééne kerk. De Commissie kwam bij de Synode met drie ontwerpen! Meer dan één latere poging, waardoor men hetzelfde wilde bereiken , zoo als de voorslag om tot facultatieve kerspelvorming te besluiten, vonden geen bijval, of werden onuitvoerbaar geacht.

En nu heeft de Synode weder een poging gewaagd, om te voorzien „in de godsdienstige behoeften der minderheden met behoud van de eenheid der gemeenten."

Het daartoe voorloopig aangenomen reglement zal niet worden toegepast in gemeenten van één predikant; in ongeveer 100 gemeenten zou het echter nog beweging te over veroorzaken kunnen, daar het gelegenheid opent tot het vormen van „kerkelijke vereenigingen", die het recht zouden hebben om een predikant te beroepen naar hun hart, terwijl dan zulk een leeraar rechtens lid werd van den kerkeraad, evenals de door zulk een vereeniging benoemde ouderlingen en diakenen.

Van eenige belijdenis is hier geen sprake, tenzij dan van de vragen beantwoord bij de bevestiging tot lidmaat, en de aanvaarding bij de bediening. Maar wij weten,