KRONIEK.

de Sangi-Eilanden, waar inderdaad ongeveer 25.000 christenen woonden, door de Regeering aan 4 zendelingwerklieden f 1000 werd uitbetaald, welke mannen geen der voordeelen genoten aan ambtenaren toegekend. En waren nu op Flores maar 15,000 christenen geweest! De toenmalige resident verklaarde echter, dat dit getal bf voor hem onzichtbaar was, bf dat daar christenen waren met 2 of 3 zielen. ยป)

Op de zendingsconferentie, deze maand te Amsterdam gehouden, zeide de waardige zendeling Rooker volgens het verslag van de Nieuwe Rotterd. Gowrant het volgende:

In 1868 werden door pastoor de Vries te Kema honderden kinderen gedoopt, die later niet meer wisten dat zij ooit van hun leven roomsch geweest waren; maar wie eens in de registers van Rome is ingeschreven wordt daaruit nimmermeer geschrapt. In de Minnahassa werden doopbrieven uitgegeven waarin geschreven stond dat de doopeling reeds jaren te voren te Soerabaya was gedoopt, al had hij nimmer het land verlaten. Vandaar de hooge cijfers der roomsche zending, terwijl intusschen in den laatsten tijd in de Minnahassa vele katholieken protestant zyn geworden. Zoodra een inlander slechts eenmaal voor een kruisbeeldje heeft geknield staat hij te Rome voor zijn gansche leven als roomsche te boek.

Wil men nog een getuige? Op de Centenary Conference of the protestant missions of the world, held in London 1888, zeide onze landgenoot Graaf van Limburg Stirum, thans lid der Tweede Kamer, het volgende (zie Report of the Conference third edition, twelfth thousand, p. 88) Lord, Dames en Heeren! Ik heb geen tijd om mij te verontschuldigen over mijn gebrekkig engelsch. Ik heb behoefte enkele woorden te zeggen over de houding der

1) Zie de Opwekker van 15 Aug. jl.