Jonge boomvalken op het nest. Rechts het_mannetje. De foto toont de „achterlijkheid" van den middelsten vogel die nog goeddeels in zijn dons-kleed zit. 0

Broedende fazantehen, die zich prachtig in de ruigte heeft verborgen. (De vogel is midden op de foto waarneembaar). 0

kunnen maken door de vogels schade te berokkenen. In de allereerste plaats geldt dus hier: eerbied voor het dier! 0 Ten tweede, dat een vogelfotograaf op de hoogte moet zijn van de levenswijze van den vogel, die hij wil fotograf eer en; is hij dit niet, dan kan hij, al is de wil nog Zoo goed, uit onwetendheid veel bederven. Het fotografeeren van vogels die met de opvoeding van hun nageslacht bezig zijn, mag dus pas beoefend worden door technisch en vogelkundig eenigszins georiënteerde fotografen. 0

Er zijn echter ook andere kanten van het vogelleven te fotografeeren die zeer de moeite waard zijn en waarvan het opnemen de vogels niet kan deren. 0 Heel mooie vogelwaarnemingen kunnen we doen aan het Noordzeestrand, dat juist in den tijd dat er geen badgasten zijn, dus in herfst en winter, veel interessants te zien geeft. Meestal is het daar ook gunstig om te fotografeeren, daar er steeds genoeg aanspoelsel aanwezig is, om toestel en fotograaf in de omgeving te doen verdwijnen. 0 In het najaar heeft er langs onze kust, zooals we allen weten, een groote beweging plaats van tallooze vogels, de z.g. najaarstrek. Als we het verloop van dien trek nauwkeurig gadeslaan, zullen we merken, dat de vogels niet voortdurend trekken, maar dat ze dikwijls onderweg langen tijd rusten en op plaatsen verblijven, waar genoeg voedsel te vinden is. Deze verdeeling in trekdagen en rustdagen komt heel sterk uit bij de meeuwen, die aan onze stranden rijk vertegenwoordigd worden door de zilvermeeuwen (Larus argentatus). Gedurende den tijd dat ze niet trekken, verzamelen ze zich tot troepen van dikwijls eenige honderden op de golfbrekers, zooals we die o. a. vinden langs de Delflandsche zeewering. Bouwt men nu op zoo'n piertje een schuilhutje van aanspoelsel (takken, manden, zeewier enz.) en ziet men kans, om daarin eenigen tijd te blijven zitten, dan kan het gebeuren, dat men uit het leven van de meeuwen de aardigste dingen waarneemt, en met een beetje geluk, ze fotografeeren kan. De eerste foto toont ons Zoo'n troep zilvermeeuwen, op 't oogenblik dat ze over een piertje vliegen en daarmee de meeuwen, die daar bezig waren, ook meelokken. Iemand die de zilvermeeuwen kent, zal er gemakkelijk de oude en de jonge

vogels kunnen onderscheiden, de witte zijn de oude, de grijsbruine zijn de jongere vogels. 0 Het voedsel van de zilvermeeuwen bestaat niet zelden uit aas, ze lusten nog wel kadavers van meerdere weken oud. Als er na een westerstorm een bruinvisch aanspoelt, hebben de meeuwen het al heel gauw in de gaten en het is geen zeldzaamheid, een half dozijn meeuwen tegelijk aan den maaltijd te zien. Ook daarvan zijn vaak fraaie foto's te nemen. 0 Ook met inachtneming dus van den eisch tot voorzichtigheid, — vooral in gedachte te houden in ons land, met zijn vele fotografen en een steeds afnemend aantal vogels — kan deze mooie sport, de vogelfotografie, hoogst dankbare resultaten opleveren. 0

Jonge boomvalk. S