De Universiteiten en Hogescholen

Door de vliegtuigfabrieken Fokker, De Schelde en Aviolanda werd een aantal vliegtuigdelen voor het onderwijs ter beschikking gesteld.

De sub-afdeling is thans ondergebracht in twee gebouwen, gelegen aan de Nieuwe Laan en de Julianalaan, hetgeen vele bezwaren met zich brengt. Deze bezwaren zullen uiteraard slechts kunnen worden ondervangen, indien een nieuw gebouw voor de vliegtuigbouwkunde ter beschikking kan worden gesteld, daar aan de vele specifieke eisen welke de opleiding voor vliegtuigbouwkundig ingenieur stelt, slechts kan worden voldaan'door het bouwen van een speciaal daarvoor ontworpen complex.

Afdeling electrotechniek. Moeilijkheden ontstonden door het niet meer naar behoren functionneren van de gelijkstroombatterij, die vrijwel geheel versleten is. Daar de radiostations te Delft en Monster door oorlogshandelingen werden vernield, konden de proefnemingen op het gebied van refiexie van electromagnetische golven niet worden hervat.

Laboratorium voor physische chemie. Dit laboratorium is sedert begin Januari 1946 gevestigd in het nieuwe gebouw voor scheikunde aan de Julianalaan. Het instrumentarium verkeert in goede staat; aanwinsten werden niet verkregen.

Laboratorium voor metallografie. De toestand van de apparaten en machines is niet onbevredigend. Door de Duitsers zijn gestolen: 1 slaghamer voor 30 kgm met toebehoren, alsmede onderdelen van de 90 kgm slaghamer, 1 Briro-hardheidsmeter, 1 Rockwell-apparaat, 1 diatestor met tafel, 3 moffelovens en 1 analytische rembalans. Een instrumentmakers-draaibankje en een kleine fraisbank konden worden aangeschaft.

Laboratorium voor microbiologie. Er is nog steeds een grote achterstand op het gebied van fijner instrumentarium. De verzameling levende microben heeft de laatste oorlogswinter vrij aanzienlijke schade geleden. Door ruilverkeer met buitenlandse laboratoria konden enige aanwinsten worden verkregen.

Laboratorium voor technische botanie. De toestand van de verzameling economisch-plantaardige productie is vrij gunstig, hoewel nog niet alle door de oorlog ontstane hiaten zijn aangevuld. In de cultuurtuin en de plantenkassen zijn de gevolgen van de oorlogsjaren nog in sterke mate te constateren. Als aanwinst valt een nieuw verstuivingsapparaat te vermelden, dat door een subsidie van het Delfts Hogeschoolfonds kon worden gebouwd. Door het ontbreken van een geschikte pomp kon dit apparaat echter nog niet in gebruik worden genomen.

Laboratorium voor analytische scheikunde. Dit laboratorium bleek veel te klein om de stroom van eerstejaars-studenten op een behoorlijke manier te verwerken

Papierlaboratorium. De hulpmiddelen bleven ongewijzigd. Getracht zal worden enige noodzakelijke apparaten voor vezelontsluiting en bleking te verkrijgen.

Afdeling mijnbouwkunde. De verzamelingen, inrichtingen en hulpmiddelen bevinden zich in het algemeen in' goede staat. Aanvulling, reparatie en vernieuwing van de ertswasserij is zeer wenselijk.

Bibliotheek. Uitgeleend werden 21 873 werken (v.j. 6912). Het totaal aantal geraadpleegde werken bedroeg 30 868 (v.j. 9490).

Het aantal banden bedroeg op 1 September 1946 153 933 tegen 151 331 op 1 September 1945. Aan de traditionele rondleidingen namen 602 eerstejaars-studenten deel.

LANDBOUWHOGESCHOOL TE WAGENINGEN

ALGEMEEN

Van een enigszins normaal hogeschoolleven kon in de bezettingstijd, na de Duitse maatregelen welke in 1943 werden genomen, uiteraard geen sprake meer zijn. Na 17 September 1944, de dag waarop met de landingen uit de lucht de slag om Arnhem begon, moesten de gewone werkzaamheden worden gestaakt, terwijl op Duits bevel Wageningen op 1 October 1944 door de burgerbevolking moest worden ontruimd.

Na de bevrijding kon de bevolking slechts geleidelijk terugkeren. Een klein aantal ambtenaren kreeg op 17 Mei 1945 vergunning met herstelwerkzaamheden in de laboratoria te beginnen. Hoewel de voedselpositie in het leeggeroofde Wageningen, waar bovendien electri-