DE REVUE DER SPORTEN

omgedraaid wordt vastgehouden, moeten leeren, een quaestie van juist oog en volhardende oefening. Het is heel goed te begrijpen, dat, toen wij uit gebrek aan durf ons het oranje voorwerp aanschaften (zoogoed als een inventieve ziel ons nu uit gebrek aan durf, en een overgroote mate van vooringenomenheid tegen behoorlijk hockey, getah-percha of rubber e.a. wil toedienen), dat wij toen ook niet meer aarzelden, om dat wat ons in het spel overbodig leek, eenvoudig maar af te schaffen en te vervangen door dat, wat de Engelschman, om het spel fijner en kunstiger te maken, juist zorgvuldig weerde. Dit was niet alleen „eigen wijs", maar bovendien echt Hollandsch kortzichtig en in hooge mate bekrompen. Nu zijn we waarachtig nog al niet wijzer geworden, maken den toestand in tegendeel hoe langer hoe belachlijker.

Ik hoor al mompelen : En de Engelschen, die wij een oordeel over ons hockey vraagden, vonden onze regel veel aangenamer, gezonder, prettiger enz." Zijt gij waarlijk zoo naïef om wat deze hypocrieten u antwoordden voor waarheid aan te nemen ? Die menschen ('t ras is voorwaar geslepen) begrepen onmiddellijk dat er hier alleen aan het streelen van uwe ijdelheid moest worden gedacht, en maakten u een hoffelijk compliment, aldus de eer aan zich houdende. Inwendig lachten ze schamper: „You

stupid, slow thmcking Dutchman!" Immers, wie de Engelschen in hun eigen land hunne spelen heeft zien beoefenen, wie ze met hun gespeeld heeft, beseft toch onmiddellijk dat ze ons in de kunst van 't organiseeren verre, verre de baas zijn, omdat hun sportculte veel anders is dan de onze en dat daarom wat wij voor onvolkomenheden, overbodigheden of Val dan ook aanzien, juist wel overdachte volkomenheden en verfijningen zijn. En gij zegt Weer: „Ja maar dan hebben wij, wij onze sportculte, en wij wijzigen op onze manier!"

Ik antwoord daarop kalm dat deze manier dan in elke geval beslist inferieur is en verwijs vervolgens naar bovenstaand betoog.

Hoe nu aan een bestaanden ongezonden toestand een einde te maken, en het „scientific game" van den Engelschman ook in ons land wan achterblijvers populariteit te bezorgen? Ik geloof dat het volgende aannemelijk is: Er zijn een aantal spelers in ons land, die hockey willen spelen, met Engelsche regels en -Engelschen bal, hockey dus. Welnu, ik behoor tQt dezulken en stel voor, dat wij ons niet bij de onlangs genomen besluiten neeileggen, en dan in deze zin: dat er uit ons midden elftallen geozen worden, die dit seizoen minstens een drieal wedstrijden spelen op de manier die wij Propageeren tegen Engelsche elflallen. De wedstrijden moeten op een uitstekend veld b.v. dat Van Haarlem gespeeld worden. Het spreekt nauurlijk van zelf, dat ik geen actie bedoel tegen den Hockey-Bond, het ligt integendeel op den Weg van den Bond om dit voorstel aannemelijk

te verklaren, en aldus op een breede manier blijk te geven dat hij zijn leden in allen deele bevrediging schenken wil, want dit zijn toch zeker wel de meest praktische proeven die we nemen kunnen. Ik heb volmaakt vertrouwen in de bereidwilligheid van den Bond.

De uitnoodigingen aan bedoelde Engelsche XItallen behooren zóó gesteld te worden, dat het den heeren duidelijk worde gemaakt, dat zij hier om zoo te zeggen als propagandisten voor het Engelsche hockey verwacht worden, dat wij graag het Engelsche hockey op volmaakte wijze willen ' zien spelen, en ook volmaakt goed willen leeren spelen.

Het is dus noodig dat de voorstanders van Engelsch hockey zich verbinden. Zou ik nu de namen en de adressen mogen ontvangen van de spelers die adhaesie met mijn voorstel betuigen, en zou dan het bestuur van de Haarlemsche Hockey Club deze lijst willen inzien en mijn voorstel nader officieel aan den Bond willen voorleggen ? In mijn eigen club kan ik helaas geen steun vinden. Ik hoop van harte dat wij op deze manier ten minste een stap verder tot ons doel geraken.

De andere sportbladen worden dringend verzocht dit artikel geheel of in hoofdzaak over te nemen. Hilversum, 3 Oct. '09. Diergaardepark 49 L. H. van Booven.

Van het treurige ongeval met de dirigeable „République".

1. De begrafenis der slachtoffers te Versailles. 2. Het verongelukte luchtschip. 3.M. Deutsch de Ja Meurthe houdt in tegenwoordigheid van vele hoogwaardigheidsbekleeders de lijkrede.

C. Houttuin & Co., Arnhem.