bestraffend, voor zij weer in beweging gaat na een onvoordeelig doelpunt, is van een stille wijsheid, die alleen door langdurige intimiteit en kameraadschappelijke omgang kan worden verkregen.

—□—

Maar behalve de verhouding van de bal tot de ontketende hartstochten der twee en twintig heeft men nog de momenten van haar persoonlijk, min of meer langdurig en liefderijk samenzijn met elk der spelers afzonderlijk.

Het raarste probleem voor de bal is de keeper, want de keeper behandelt de bal als een Russische moujik zijn vrouw (als men ten minste letterlijk in Russische romans gelooft): beurtelings omhelst en ranselt hij haar, drukt haar liefderijk aan de breede borst en schopt haar met een nimmer falende trap de baan op. Na een paar kaatsende bewegingen, die haar blijkbaar in de waan moeten brengen, dat hij toch misschien niet voorgoed genoeg van haar heeft. Maar de bal wreekt zich soms. De keeper heft zijn handen omhoog, trekt zijn wenkbrauwen op, wringt zijn armen in lussen, teekent diagrammen van keertunnels en bochten als hopeloos verbogen haarspelden met zijn lenige beenen: alles vergeefs, de bal haat hem, de bal is behekst, de bal holt blindelings door het luchtruim met een maximum laag afstootende electriciteit rond zich; de ongenaakbare, tot het uiterste getarte, zich wrekende vrouw. Woedend wipt zij over zijn van schrik verstarde vingers, zoeft door zijn haar met de snelheid van een ijzingwekkend nijdige zilvermeeuw, wier eieren men heeft aangerand, overschrijdt met helsch hoongelach de noodlottige lijn, en gaat rustig tegen het net liggen, alsof zij zich van niets bewust, alleen maar een klein eindje aan de rol geweest is. Maar weer is de eer van een natie geknakt! —□—

De bal is een wereld, en brengt een wereld in beweging. Van wat de bal al rollende, binnen 1 minuut zelf aan 't rollen, ronken, knetteren, draaien, tikken, vonken, vliegen, hollen, hijgen, stampvoeten, jubelen, vloeken, en vlamlaaien brengt, is een klein filmpje te maken., dat u in razende vaart rond de wereld zou voeren, waarvan de bal weer het rundleeren symbool is.

Let op: Het kale linnen doek — lichten uit — zwart — een bal diagonaalt van rechtsboven naar linksonder — danst en kantelt over twee kruinen, éen licht éen donker — een starre goalpaal, die van niets weet — een strak net, dat heelemaal niets weet — een bal, een nijdige, bezeten bal, die alles weet die onkeerbaar komt opdoemen op ijzingwekkend kaarsrechte snelheid, zoodat zij enkel maar groeit, uitdijt van erwt tot meloen, van middelpunt van een cirkel tot de cirkel zelf — een net, dat wanhopig zwiept — het winnend gouden punt op het blauwe scoringbord — schrijfmachine rateltikt — over de betonnen trappen hollen de gebiesde beenen van een telegramjongen — over en door elkaar: isolatoren met trillende draden, een dommelende diepzeevisch met electrisch geladen snorren op een transatlantische ka-

Als Athletiek-propaganda kan worden beschouwd: het houden van lezingen, bij voorkeur met een vertooning van lantaarn-plaatjes; het houden van een speech voor den Hilversumschen microfoon; het verspreiden van vlugschriften; het bezoeken van Vereenigingen en derzelver Besturen; het verzenden van pers-communiqués; het laten uitrukken van vliegende propaganda-colonnes kortom alle nuttige

zaken, waarmede wij, leden van de propaganda-commissie, ons trachten onledig te houden. Wij zijn er al jaren mede bezig; soms botert het ivat beter, scms weer wat minder, maar groote vooruitgang valt niet te boeken. Hoe dat dan komt, vraagt U? Wel, de Propaganda-Commissie kan wel veel misschien, maar tvat zij niet vermag dat is het opvoeren van de prestaties onzer athleten tot een internationaal veil. Zoodra dit bereikt wordt, nemen wij, leden van deze nuttige commissie, allen ontslag — hopelijk wordt dat eervol gegeven. _

Toch vrees ik, dat we dit peil vooralsnog niet zullen bereiken. Een t'.veetal factoren zullen daartoe meet' n medewerken, eerstens dient in iedere plaats van belang in Nederland een goede sintelbaan aangelegd te worden en ten tweede dient de K.N.A.U. doorloopend over een prima coach 'e beschikken. Wij zouden daartoe het vormen van een fonds na de Olympische Spelen, cm aan het laatste te kunnen medewerken, in hooge mate willen aanbevelen.

Neem nu eens hockey. Kent U hockey? Ik niet. Wellicht heeft de hockeybond een propaganda-commissie, die nog harder werkt dan de onze. Mcar heeft U als buitenstaander er iets van gemerkt? Ik niet en U ook niet. Kwam het ooit bij U op een hockey-wedstrijd met een bezoek te vereeren? Neen, niet waar? En nu de Nederlandsche hockey-ploeg in het Olympisch Stadion succes gehad, ja nu ivilde U, nu ivilde ik plotsklaps hockey zien en ik voorspel, dat bij de eerste de beste wedstrijd van het N ederlandsche team het Stadion weer vol zal zijn! De beste propaganda is de prestatie, heeft de

bel, welke visch uit de siësta opschokt en belletjes uitblubberend wegspurt

— een leege zee met een kalme kabel en zachtjes zwaaiende oceaanplanten

— skyscrapers — redactiebureau — wandelende courant — zee van hoofden — DE UITSLAG — duizend armen, die de lucht in alle dolle diagonaalrichtingen strepen — regen van stormachtig stijgende en kantelend dalende hoofddeksels — dwars daar doorhéén: de jachtende zetmachines en persen — de zwerm van couran-

heer Burger in een van zijn raiolezingen eens gezegd en de feiten lubben hem al heel spoedig gelijk gegeven.

In de K.N.A.U. ivordt aan de voorbereiding van onze athleten groote zorg besteed; Kreigsman, de sympathieke coach, is onvermoeid in actie; „Haarlem" organiseerde belangeloos de zoo geslaagde selectie-ivedstrijd.

De training is ivelverzorgd, maar

onze jongens moeten gelegenheid hebben hun krachten te meten, met tegenstanders, welke ten minste hun prestaties moeten evenaren. Zij moeten noodzakelijk de noodige wedstrijd-routine opdoen. Zij moeten noodzakelijk gewend raken aan een goede sintelbaan!

De tuedstrijd, ivaarin alle deze wenschen vervuld zouden worden, was de Didtschland-Nederland ontmoeting, welke op 2i Juni a.s. te Dortmund is vastgesteld. Maar eilacie. Onze bra'i e K.N.A.U. pennigmeester, de heer Har-

deman, toonde ons de ledige sclvi'-

kist. Van een uitzending der ploeg kon dus niets komen, en toch moes t h e t!

Het ivas cm moedeloos te word'in. De toestand werd al critieker en critieker. Kreigsman vertelde al, d ri L de wedstrijd niet doorging, maar Ge ziet het vaak: als de nood het hoogst is, blijkt de redding nabij!

Ik ontving daar een brief van ons aller vriend Strengholt, den Redacteur van „de Revue der Sporten", dat een van hare tromve lezers een bedrag van v ij f honderd gulden voor de uitzending van de ploeg beschikbaar stelt!

Een pak als lood viel van ons hart

De uitzending van de ploeg is verzekerd!

* * *

Ik weet mij de tolk van de geheele Unie, als ik 'den onbekenden, milden c/ever, en „de Revue der Sporten" voor 'hare zeer geapprecieerde bemiddeling, hartelijk dank zeg.

Onze jongens zullen zeker hun uiterste best doen dezen . dank door een succes in Dortmund te bekrachtigen!

ten, een leger postduiven, dat plotseling het land bevolkt — armen, beenen, harten, oogen, handen: wieken waaieren, jachten, vonken, slaan samen. De zee van applaus in het Stadion zwelt tot een oceaan, die de aarde in springvloed verovert. En dit alles doet Zij, de Bal.

WAT IS PROPAGANDA?

door E. H. HUIZINGA (voorzitter Pers- en Propaganda-Commissie der K.N.A.U.)

DANK ZIJ EEN MILDE O AVE IS DE UITZENDING VAN DE NEDERLANDSCHE PLOEG NAAR DORTMUND VERZEKERD.