tc kunnen profiteeren van die scheidsrechters op de dagen, dat ze niet voor den K.N.V.B. in actie zijn, hebben we aan den K.N.V.B. gevraagd om hen geregeld één Zondag per maand vrij te geven, dan kunnen ze op dien dag voor den A.V.B. fungeeren. De K.N.V. B. heeft daf niet willen doen en zoo komt het nogal eens voor dat die scheidsrechters, wanneer ze reeds 'n A.V.B. wedstrijd hebben geaccepteerd, Zaterdag nog 'n K.N.V.B. wedstrijd krijgen en dan afschrijven van den A.V.B., die voor hun wedstrijden — in den regel de zwaarste en belangrijkste — op het laatste moment 'n plaatsvervanger moet gaan zoeken."

300 scheidsrechters

„Over hoeveel scheidsrechters kan de A.V.B. beschikken?"

„Ongeveer 300, wat bij 'n vollen wedstrijddag van 250 wedstrijden eigenlijk niet genoeg is, omdat er natuurlijk aitijd zijn, die op zoo'n Zondag verhinderd zijn. Sommige schrijven op tijd af, anderen bellen Zaterdagavond om elf uur nog even op om te vertellen dat ze verhinderd zijn. Gelukkig zijn er heel wat, die ons helpen door op 'n ochtend eerst 'n juniores- of aspirantenwedstrijd te fluiten — in den regel beginnen die wedstrijden om tien of elf uur — en daarna 'n anderen wedstrijd, vlak er na op hetzelfde veld. Alle 300 scheidsrechters moeten zich aan het begin van het seizoen opnieuw melden, dat doen we om te voorkomen dat ze zich maar stilzwijgend op de lijst laten staan zonder nog veel animo te gevoelen voor geregeld fungeeren. Met hun scheidsrechtersdiploma hebben :ze vrijen toegang tot alle A.V.B. wedstrijden, niet echter tot de K.N.V.B. wedstrijden. Daar is iets voor en iets tegen: ik zou het aan verschillende actieve fluitisten uit ons land met genoegen gunnen dat ze, na 's morgens gefloten te hebben, 's middags 'n K.N.V.B. wedstrijd gratis zouden kunnen bijwonen, maar daar tegenover staat, dat we dan misschien 'n toeloop van nieuwe scheidsrechters kregen, die zich alleen zouden opgeven om met hun diploma bij Ajax of Blauw Wit te gaan zitten inplaats van daadwerkelijk als scheidsrechter te fungeeren."

De consuldienst,

„Levert de consuldienst bevredigende resultaten op ?"

De consuldienst van den A.V.B. — laten we dat voor den niet-ervarene in het lagere voetballeven van onze hoofdstad even uiteenzetten — is vorig seizoen bij wijze van proef ingesteld met het doel om het aantal vergeefsche tochten naar onbespeelbare velden te beperken. Eiken Zondagmorgen in alle vroegte keuren de consuls de hun toegewezen terreinen en ze telefoneeren „goedgekeurd" of „afgekeurd" naar het centrale punt ('t kantoor van voorzitter Gosschalk, waar men over diverse telefoons beschikt om de kans op 'n in-gesprek-zijn te verkleinen); vandaar worden de resultaten van die keuring telefonisch doorgegeven aan sigarenwinkeliers in alle deelen van de stad.

Op de groote lijsten, die hun door den A.V.B. verstrekt worden, stempelen de winkeliers „afgekeurd" achter de namen van de clubs, die ze telefonisch opkrijgen; de terreinen, waarachter niets vermeld staat op de A.V.B. lijsten in de winkelétalages, zijn goedgekeurd. Op die manier kan elke voetballer Zondagmorgens voor hij van huis naar de — meestal nogal afgelegen — voetbalvelden aan den rand van de stad gaat,

J. C. A. SMIT, administrateur A.V.B. (cliché Ajax-nieuws).

zich eerst vergewissen of het terrein is goedgekeurd.

„Over den consuldienst zijn we zeer tevreden, de spelers uit den A.V.B. zouden dien niet graag meer willen missen. Natuurlijk komen er wel eens vergissingen in voor, omdat er in 'n paar uur zoo'n massa werk verricht moet worden, maar over het algemeen functionneert de dienst voortreffelijk en tallooze vergeefsche tochten worden uitgespaard door de belangelooze toewijding van de consuls, de sigarenwinkeliers en wie er verder bij dien dienst betrokken mogen zijn."

Opleidingsschool voor het lagere voetbal.

De A.V.B. is bijna twee jaar geleden verhuisd van den Amsteldijk naar de rustige Valeriusstraat, waar het groote huis No. 53 voor de helft is ingericht als bondsbureau (met tevens 'n wachtkamer en 'n vergaderzaaltje) en voorde andere helft het woonhuis van den administrateur is. Het nut van 't vergaderzaaltje, voor aan de straat, mag blijken uit 't feit dat er sinds 1 Juli j.1. reeds 77 vergaderingen van bestuur en diverse commissies gehouden zijn, waarmee dus 'n belangrijk bedrag aan zaalhuur is uitgespaard. De commissie van onderzoek heeft dit seizoen tot dusverre 169 geschillen ter behandeling gekregen!

Via het A.V.B. bureau loopt ook de regeling der schoolwedstrijden, waar vice-voorzitter Bon van ouds de scepter zwaait; aan ruim 800 scholen is de uit-

noodiging om deel te nemen aan dit jaarlijksch voetbalfestijn in de Paaschvacantie verzonden. Het beheer van de A.V.B. gelden wordt op onverwachte momenten door eenige accountants gecontroleerd.

Voortdurend breidt de A.V.B., die in 1894 door zes hoofdstedelijke voetbalclubs — waarvan alleen A.F.C. nog bestaat — werd opgericht onder den naam van Amstel's Voetbal Belang, zich uit: bij het zilveren jubileum in 1919 telde men 4000 leden, nu reeds maal zoo veel. Daarnaast heeft men nog den A.K.V.B.voor het kantoorvoetbal op Zaterdagmiddag en den A.V.V.B. voor het voetbal op de openbare velden; die beide erkende onderbonden van den A.V.B. tellen elk 'n twintig clubs. Ieder jaar gaan uit den A.V.B. de vier afdeelingskampioenen uit de eerste klasse over naar den K.N.V.B., verder nog eenige reserve-elftallen en 'n dozijntje scheidsrechters; de K.N.V.B. profiteert dus aardig van het voorbereidend werk, dat in den A.V.B. geschiedt en feitelijk zou het niet meer dan billijk zijn, dat de rijke K.N.V.B. aan zijn plaatselijke of gewestelijke onderbonden, die zich belasten met de regeling van het heele lagere voetbal en het opleiden van spelers, scheidsrechters en clubbestuurders tot ze rijp zijn voor den K.N.V.B. 'n subsidie gaf voor het werk als kweekschool, dat de Amst. Voetbal Bond en de negentien andere erkende bonden verrichten!

M. J. ADRIANI ENGELS.

Uitstekend te vermengen

met wijn of vruchtensappen