Bij mr. Groenewegen^ s afscheid!

"'"1111111111111111111111111111111111 ' ■■«MWHnnnMiqHnH \\mmmmmmmmmmmmm£mnmn mm immmm mi

Het jaarverslag van het K. N. G. V. Bluf en nog eens Muf!

( Van onzen gymnastiek-medewerker)

Het is steeds onze gewoonte geweest naar aanleiding van het jaarverslag van het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond in deze kolommen het een en ander mede te deelen omtrent den toestand, waarin het Verbond verkeert en welke perspectieven voor de naaste toekomst geopend zijn. Het jaarverslag over 1930, dat eenige weken geleden verschenen is, mag zeker wel een der merkwaardigste stukken genoemd worden, die van dit merkwaardige bestuurscollege afkomstig zijn. Het geeft den oningewijde in de turnbeweging een gunstig beeld van den toestand in het Verbond en ongetwijfeld is dat ook de bedoeling geweest van de samenstellers. Wij schrijven opzettelijk samenstel/ers, omdat wel niemand zoo naïef zal zijn om te veronderstellen, dat de gemoedelijke heer van Ekeren een dergelijk blufferig verslag het licht zou hebben doen zien. Bluf en nog eens bluf is de inhoud van dit jaarverslag, alleen en uitsluitend met het doel om hiermede nu eens alle berichten omtrent den ongunstigen toestand van het Verbond den kop in te drukken.

Cijfers worden gepubliceerd, ook uit vroeger jaren, toen dit bestuur nog niet de leiding had, en bij een oppervlakkige beschouwing zou men inderdaad tot de conclusie komen, dat het Verbond er wonderwel aan toe is.

—o—

Wij zijn echter niet gewend ons aan oppervlakkige beschouwingen te buiten te gaan. Alles wat wij in deze K.N.G.V.affaire, nu reeds vier en een half jaar lang, hebben aangevoerd, berustte op feiten en deze feiten waren het, die ons de juistheid deden betwijfelen van al het hoopvolle in het jongste jaarverslag van het K.N.G.V. vermeld. In eert verloren uurtje hebben wij het een en ander eens aan elkaar getoetst en het resultaat is geweest, dat het mooie pakje, waarin het Verbond met dit jaarverslag gestoken was, er precies zoo uitzag als een zestien guldens confectiepakje na een hevigen slagregen....

De bluf ligt er zoo duimendik boven op, dat men zich verbaasd afvraagt of het mogelijk zal zijn, dat hier nu nog iemand, die maar even in de turn-

AU TOGA«AG£ „OAKLAND" N.V.

BARTH. RULOFFSTRAAT 7-9-11

Telefoon 22777 DAG EN NACHT GEOPEND.

Rijdt uilsluitend mei luxe 8 cyl. Oaklands bijgenaamd de kleine „Cadillac" 15 ct. per K.M.

beweging is ingewijd, zou invliegen. De kunst van het groepeeren der cijfers is al op heel geraffineerde wijze toegepast en niets is hierbij nagelaten om het vorige bondsbestuur in een ongunstig daglicht te stellen tegenover de heeren, die dit opstel hebben gewrocht. Doch één zaak valt hier niet mee te rijmen. Als de toestand inderdaad zoo gunstig is, als het ledental inderdaad vooruit gaat, als de bondsmachine inderdaad zoo gesmeerd loopt, zooals in dit verslag beweerd wordt met zulk een opdringerige bluf, waarom staat dan datzelfde officieel orgaan vol met voorstellen tot diep-ingrijpende reorganisatie zoowel van de zijde van het bondsbestuur als van een groot aantal turnkringen ?

Hoe valt het voorts te rijmen, dat, wanneer er vijf-en-twintig vereenigingen bedanken, waarbij oude, bekende vereenigingen, waarbij zelfs een geheele Turnkring (De IJselstreek) en er treden één-en-twintig pas opgerichte clubjes toe, dat het ledental vooruit gaat ?

Dit raadsel is spoedig opgelost.

Het vorige jaar werd op voorstel van het Bondsbestuur het zonderlinge besluit genomen, om de clubs 50 % meer bondscontributie te laten betalen dan zij opgeven verschuldigd te zijn, teneinde het z.g. smokkelen van leden tegen te gaan. Wie reclameerde, moest de boeken overleggen om de juistheid van de reclame te bewijzen, de anderen moesten 50 % meer betalen.

Niet minder dan twee-derden der ver. vroeg geen controle aan, waardoor dus verondersteld werd, dat zij inderdaad 50 % leden meer hebben.

Ziehier, de vooruitgang van het Verbond. In werkelijkheid leden verliezen, wegens het bedanken van belangrijke clubs en het toetreden van slechts enkele onbeteekenende clubjes. Daarnaast de veronderstelling, dat tweederden van het Verbond 50 % meer leden heeft en daaruit dan vooruitgang van het ledental en een gunstige toestand wordt geconcludeerd.

Drukten wij ons te sterk uit, toen wij van bluf gewaagden ?

—0—

Dat de Bondsvergadering, welke a.s. Zaterdag en Zondag bijeen komt, deze bluf en onjuiste voorlichting zal hekelen, gelooven wij geenszins. De afgevaardigden hebben zich al zooveel laten wijsmaken, dat dit kleine beetje er gemakkelijk bij kan. Wat mr. Greenewegen vertelt, gelooft zij al voordat hij geheel is uitgesproken. In dezen toestand zal ook dezen keer geen verandering komen, alleen met dit verschil, dat mr. Groenewegen thans het zinkende schip verlaat en natuurlijk als eere-lid benoemd wordt, omdat het

DANS-LES

v. HINTE

PROF. DE DANSE

Heiligeweg 26/28 - Tel. 31984 PRIVÉ-LESSEN

Verbond onder zijn leiding — volgens het jaarverslag — is vooruit gegaan".

Dat mr. Groenewegen — indien hij bij zijn voornemen blijft — aftreedt, achten wij een zegen voor de turnzaak en voor het K.N.G.V. in het bijzonder. Doch de geest in het Verbond is thans zóó bedorven, de grondslagen voor een gezond organisme zijn zóó verminkt, dat alleen krachtige middelen kunnen baten. Die krachtige middelen heeft de Turnkring Groningen in een aantal reorganisatievoorstellen belichaa md. Wanneer de hoofdzaken van deze voorstellen worden aangenomen, is er een kans om binnen afzienbaren tijd weer een krachtig K.N.G.V. op te bouwen. Een Gymnastiek Verbondt waarin het herstellen van de eenheid to, de mogelijkheden gaat behooren.

Maar dan moet met alles, wat sinds 1926 is geschied, radicaal worden gebroken. Dat deze afgevaardigden hiertoe thans bereid zullen zijn, gelooven wij niet. De geschiedenis der laatste jaren geeft hier ook niet veel hoop op, doch wellicht kan het verdwijnen van mr. Groenewegen uit de leiding van het Verbond een zuiverder toestand scheppen. Dat zal dan tenminste al iets gewonnen zijn.

In ons volgend nummer zullen we deze K.N.GV.-vergadering aan een beschouwing onderwerpen.

Bok&sport In volle zee.

Ook de Rotterdamsche Lloyd is er thans toe overgegaan om aan boord van haar mailschepen sportleiders aan te stellen. Een daarvan schrijft in „de Lich. Opvoeding" dat hij, behalve diverse takken van lichaamsoefeningen voor de passagiers, ook bokswedstrijden voor de Jantjes organiseerde: „Midden op den Indischen Oceaan, op 'n Ned. bodem, dreunde de gong, alle zielige boksverboden in het Moederland ten spijt. Het. „helpers weg, shake hands, boksen" klonk en iedereen genoot van de noble art, van faire mannelijke sport."

Wellicht zou in sommige steden van ons vaderland de frisse he zeewind eens moeten doordringen in de bedompte sfeer, die er nu nog heerscht, 'n sfeer waarin burgemeesterlijke boksverboden kunnen gedijen....

Hotel-Café-Restaurant

„TERMINUS"

AMSTERDAM Warmoesstraat 111 - Telefoon 41836

LUNCH - DINER ZALEN voor PARTIJEN en VERGADERINGEN Restaurant ft la €arte den gclieelen dag Restaurateur: L. L. KLESSER

n m mm ff rijwielen

m f M.MüML MM worden bereden

~ ~ door John Schlebaum, M. v. d. Wulp, R. Brilman, C. Bakker, J. v. d. Heijden, S. Hoevens, J. v. Hjjzclendoorn, W. Ooms, II. v. Aurich

Fabrikanten: GEBR. BLSTRAAN le Boomdwarsstraat 9 - - Amsterdam