S6j

w.o. „DE CORINTHIAN

WEDSTRIJDEN

TEGEN DUITSCHLAND

In Withelmshafen:

Noord. Allhll. Bond * Noord*Duitschland

In Groningen:

Intern. Dames Tournooii

Nederland * WesUDuiischland

Het heeft er geruimen tijd naar uitgezien, dat het seizoen-1933 van den Noordelijken Athletiek Bond niet al te veel te beteekenen zou hebben.

Wel was de inzet niet onbevredigend: men maakte een begin met competities, die in Winschoten, Groningen en Hoogezand een aardig verloop hadden, en door de clubs ook wel werden gewaardeerd, men hield de gebruikelijke estafette rond Groningen, en de aangesloten vereenigingen startten in allerlei dual- en trialmeets — maar toen kwam er een ernstig hiaat als gevolg van moeilijkheden met de Noord-West Duitsche athletiekers.

Bekend is, dat. de dames- en heerenploegen van den N.A.B. sedert eenige jaren hun eigen semi-internationale ontmoeting hebben in den vorm van een treffen tegen de teams van de N.W. Kreis, en waar de Noordelijke leiders dezen wedstrijd zeer terecht beschouwden als een der hoogtepunten van het seizoen, was ook deze keer het programma — rekenend op voorbereidende en selectie-ontmoetingen — daarop aardig ingesteld.

De genoemde moeilijkheden maakten echter een absolute koerswijziging noodzakelijk. Eenerzijds zag de N.A.B. voorloopig van ieder verder contact met de Noord-Duitschers af als gevolg van hun pogingen, zich — op het punt van godsdienst en politiek — te mengen .n de samenstelling van de Nederlandsche ploegen, doch aan den anderen kant had men zich af te vragen: Waarheen nu?

De regeling van deze laatste kwesrie bleek de grootste moeilijkheden in te houden.

In eersten aanloop zou men raden, zich naar Friesche of Twentsche zijde te oriënteeren, doch bij nadere beschouwing meende men geen pogingen, in deze richtingen contact te zoeken, te moeten aanwenden. Globaal genomen zouden wedstrijden tegen Friezen en Twentenaren den N.A.B.-ers weinig of geen sportieve waarden opleveren, en men zou zich daarenboven voor vrij aanzienlijke finantieele opofferingen zien geplaatst, die de N.A.B.-kas in haar huidigen staat niet zou kunnen verdragen.

Ook het denkbeeld, nationale wedstrijden op touw te zetten, en het Noorden met het Westen in verbinding .te brengen, moest wel afstuiten op de.zelfde geldelijke bezwaren.

En alsof al deze moeilijkheden, mid¬

den in het seizoen, nog niet voldoende waren, kwam daar nog het besluit van den luit. Havekotte, zich uit het bestuur van den onderbond terug te trekken.

Behoeft het nog nader betoog, dat de eerste helft van het N.A.B.-seizoen1933 af ter all niet al te veel te beteekenen heeft gehad?

Aantrekkelijker aspecten biedt thans echter de tweede helft van dezen athletiek-zomer.

Van over de grens waait sinds enkele dagen n.1. een andere wind: De Dtr.tsche leiders, die ondanks de absoluut afwijzende houding van de hrn. de Jager c.s. de verbindingen nimmer giheel hebben verbroken, hebben thans doen weten dat men bereid zou zijn, de wedstrijd tusschen de A-ploegen van beide districten te Wilhelmshafen te organiseeren onder dezelfde voorwaarden, die ook hebben gegolden voor het treffen dat in 1931 in dezelfde plaats heeft plaatsgevonden.

Zich realiseerend dat voor twee iaat van Hitler-dictatuur en dienovereenkomstige sportopvattingen in Duitschland nog geenerlei sprake was, heeft de N.A.B. vrijheid gevonden, de onderhandelingen te heropenen, en thans is men zoover gevorderd dat — op enkele bijkomstige onderdeden na — alsnog een treffen in begin September a.s. is komen vast te staan.

Ter voorbereiding daarvan stelt de Bond zich voor, eenige avondwedstrijden — waarvan intusschen de eerste reeds heeft plaatsgevonden — op touw te zetten, en tenslotte een selectie-kamp op de Groningsche sintels te houden.

Jammer is alleen dat de Duitschers op een B-wedstrijd geen prijs stellen, waardoor de coming-(wo)men van een o.i. leerzaam treffen voorloopig nog blijven uitgesloten.

Intusschen is daarmee het internationale programma van Groningers en Drenten nog niet beëindigd. Op initiatief van den coach van de leidende Noordelijke athletiek-damesclub, het Groningsche Brunhilde, heeft men zich voorts bezig gehouden met een internationaal dames-tournooi NederlandNoord-Duitschland, en waar de huidige Duitsche athletiek-officials enkele dagen geleden ook hierop hun fiat hebben gegeven, kan Groningen tegen 2—3 September een paar hoogst belangwekkende athletiekdagen tegemoet zien.

Het wordt een tweedaagsch festijn,

aangezien Brunhilde des Zaterdags de return-ontmoeting organiseert tegen de Bremer Sportfreunde, waartegen de Groningsche athleetjes medio Juni in Breinen zijn uitgekomen.

Deze interessante, sportief en qua propaganda waardevolle ontmoetingen, gerekend met de voor-wedstrijden, voor de K.N.A.U.-kampioenschappen en de N.A.B.-titelwedstrijden zullen het Noordelijk seizoen allicht en alsnog afronden tot een geheel, waarop de leiders met voldoening zullen kunnen terugzien.

Is in de aanvankelijke hiaten van het programma afdoende voorzien, ook de bestuurscrisis is men te boven door de benoeming van den hr. J. Mulder tot secretaris van den Bond. Aldus is een cumulatie van functies ontstaan, die bij de bekende activiteit van dezen Heer geen moeilijkheden doet verwachten, terwijl een nauwe samenwerking tusschen Bondsleiding en T.C. is verzekerd.