OVERZICHT DER WERELDGESCHIEDENIS IN HET JAAR 1898.

door

L. D. J. Reeser.

In aansluiting bij de beide vorige jaren willen wij ons overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen in 1898 voortzetten. Een merkwaardig jaar ligt achter ons!

Het steeds toenemend gewicht der koloniën, de behoefte voor den handel aan nieuwe afzetgebieden, trad scherper belijnd dan ooit binnen den politieken horizon. Wat zwakke handen niet langer konden vastbonden, werd gegrepen door sterkere. Moge het tot heil der menschheid zijn!

Diep treurige toestanden op politiek gebied, als de degeneratie der Romaansche volkeren, diep aangrijpende op maatschappelijk o-ebied, als de ellende der arbeidende klassen, trokken de aandacht, beklemden de gemoederen.

Nu en dan scheurde echter het wolkengordijn en gleed een zonnestraal over de bekommerde gezichten.

Herlevendigde de vredesboodschap van den Czar aller Russen niet het geloof in het goede? Verschenen niet de teekenen en voorboden van nieuwe en beter tijden aan de kimmen? Moge de 19de eeuw vóór haar scheiden ons nog menige overwinning brengen van het altruïsme op het egoïsme! Intusschen zij, ondanks alles, herinnerd aan het woord van Ulrich von Hutten: „Het is eene lust om te leven, want de geesten beginnen te ontwaken!"

Wenden wij eerst den blik naar Engeland.

Daar eindigde in het laatst van Januari eindelijk de groote werkstaking in het machinevak, die aan het land ongeveer een ƒ 36 millioen heeft gekost. De strijd was indertijd door de arbeiders begonnen om invloed op het beheer der fabrieken te