Van het terrein van den arbeid zij hier nog herinnerd aan de werkstaking in de kolenmijnen van Zuid-Wales, die reeds eenige mamden voortduurt, en reden geeft tot ernstige bezorgdheid.

Ook op kerkelijk gebied heerscht strijd. De beweging van den heer Kensit wierp een helder licht op de sterke ritualistische strooming in de Anglikaansche Kerk. Wel verklaarde de aartsbisschop van York de nieuwe ceremoniën onwettig, maar niettemin verheugde hij zich in de „wederopleving eener rijke symboliek". Dat niet allen dit doen, bleek uit het optreden van Kensit die gedurende eene godsdienstplechtigheid, waarbij de Katholieke gebruiken weer eene hoofdrol speelden, opstond en riep: „In naam van God. protesteer ik tegen deze afgodendienst in de Engelsche Kerk"!

Ook in het Lagerhuis kwam deze kwestie te sprake. De regeering beweerde, dat het zoo erg niet was, maar zeer velen gingen daar niet in mee. Sir William Harcourt herinnerde er o. a. aan, hoe een Anglikaanscb geestelijke gezegd had dat de Anglikaansche geestelijken waren : „Priesters der Katholieke kerk Gods .

Overigens bleek op een Kerkelijk Congres m September te Bradfort gehouden, dat zeer veel Anglikaansche geestelijken den arbeidersstad een goed hart toedragen. Veel instemming vond de rede van een der geestelijken, die den godsdienst schetste van de toekomst, een godsdienst, die noch Protestant, noch Katholiek, maar eenvoudig „Christelijk" zou zijn.

Ook hier evenals op sociaal gebied een zoeken naar nieuwe vormen ! Wat het gebied der wetgeving betreft, valt vooreerst te wijzen op eene wet, waarbij aan den vaccinedwang haar algemeen karakter ontnomen wordt. Wie binnen 4 maanden na de geboorte van het kind bij eede verklaart, in gemoede overtuigd te zijn dat de inenting voor de gezondheid van het kind schadelijk zou werken, is van de vaccinatie er van vrijgesteld en wordt met gestraft Godsdienstbezwaren zijn door deze bepaling gedeeltelijk buitengesloten. Heel wat hartstochten zijn door die bepaling weer in beweging gebracht. Het is een treurig maar onloochenbaar feit dat de voorstanders van vaccinatie op dit punt zeer lauw zijn terwijl de tegenstanders voortdurend werkzaam blijven.

Men is maar al te zeer geneigd eene krachtige propaganda voor de vaccinatie als niet langer noodig te beschouwen, terwijl toch het idee van de noodzakelijkheid der vaccine nog allesbehalve gemeen goed van allen geworden is.

Hooge ingenomenheid verdient de ingevoerde plaatselijke zelfregeering in Ierland, waardoor een toestand geschapen werd van Home Rule niet veel verschillend. Deze regeling kon alleen onder een conservatief bewind ingevoerd worden, want dit alleen vermocht den tegenstand der Pairs te overwinnen. Met dezen maatregel heeft Engeland weer een deel van cle schuld aan Ierland afgedaan.