46" levensberigt van mr. johan weerman.

dooden, -zonder de magt daartoe te bezitten, en zonder gods last.

Te vergeefs tracht men de burgeroorlogen te regtvaardigen door de wanorden, welke er in den Staat heerfchen, cn welke men voorgeeft, dat men tracht te doen ophouden. Er is'geene wanorde, die den onderdanen de magt geeft om het zwaard te voeren; zij kunnen dit niet doen, dan ten gevoïge van den wil van hem, aan wien hetzelve door god zeiven is toebetrouwd.

levensberigt van mr. JOHAN MEERMAN, heer van dalem en vuren, enz. enz.

De Heer Mr. johan meerman was gefprotcn uit een aloud en zeer aanzienlijk gedacht, federt het jaar 1388 tot op onzen tijd in de regering der Heden Delft, Lepelen en Rotterdam; een genacht, geroepen tot het waarnemen der voornaamfte ambten in Holland; beroemd door herhaalde Gezantfchappcn naar Engeland; en in de geleerde wereld, voor lang en in onzen leeftijd, met grooten lof bekend. In overoude tijden droeg dit gefiacht den naam van de vlieger; maar reeds in de zestiende eeuw verwisfelde men dezen naam met dien van meerman. Lezenswaardig zijn de Stamlijst en de bijgevoegde Aanteekeningen , over vele jaren uitgegeven (*).

Hoewel geleerdheid, fchrander vernuft en deugd geenszins behooren tot de erfgoederen, die van ouders tot kinderen overgaan, blijft het echter altijd een groot voorregt, uit zulke ouders geboren te zijn, die hun kroost met onbekrompene zorg kunnen opvoeden, en aan hetzelve een voorbeeld van liefde voor de edele wetenfehappen en van ware deugd geven. Zoodanige opvoeding en

zulk

(*-. Zij zijn te vinden in het Adellijk en Aanzienlijk Wapeif boek vnn de VII Provinciën, door a. ferwerda, in 1763 uitgegeven.