levensberigt van mr. johan meerman. 2?

zulk voorbeeld had de Heer meerman, geboren in 's Gravenhage, den eerften van Slagtmaand 1755; Zijn vader was de Heer Mr. gerard meerman, Rijks-Baron, Ridder der Orde var st. Michiel. zoowel door zijne ambtsbedieningen te Rotterdam en in den Haag, en door zijn Gezantfehap naar Engeland in ons Vaderland met den groötften roem bekend, als in geheel het befchaafde Europa vermaard door zijne geleerdheid en uitgegevene Schriften (*). Zijne moeder, Vrouwe maria catharina büys, was niet minder eerwaardig door eenen allezins ftichteiijken wandel, dan door afkomst uit een geflacht, dat, van den eerden aanvang onzer Republiek, zich aan hetzelve bij uitftek verdiende lijk maakte, en de gewigtigde eerambten tot nut van het Vaderland bekleedde.' Onze Nederlandfche Jaarboeken zijn er onwraakbare getuigen van.

Döor het verftandige beleid van zijne waardige ouders, genoot hij, van zijne kindfche jaren af, het onderwijs van de allerkundigde leermeesters in de Nederduiffche en Franfche talen i' en, pas acht jaren oud zijnde, ook in het Latijn en Griekscli, waarin hij zulke vorderingen maakte, dat hij, in den korten tijd van drie jaren, de Latijnfche Scholen te Rotterdam doorliep', en met lof verlaten kon. Zijne zonderlinge naarftigheid deed hem rijkelijk deelen in de toegenegenheid der Heieren van

VA ASSEN, OF. LESCW C11 VAN COEVEBDEN, die tOeil liet

onderwijs in die Scholen gaven. Pas tien jaren oud zijnde,'kwam hem op de gedachten, om een Franscfl BÏijfpel van molière (f) , hetwelk hij met zijn' Franfeben meester gelezen had, in het Hollands te vertalen. Du deed "hij buiten weten van zijnen valer, cn bijna zonder hulp, dewijl de Fransenman weinig van enze taal verdond. Deze overzetting het hij te Rotterdam drukken, onder dezen titel: „ 't Huwelijk tegen ,wil en dank, van j. b. n. de molière, BÏijfpel, overgezet uit het Fransch door j. meerman, '764." Deze vroege vruchten hadden wel niet den behoorlijken wasdom en de vereischte rijpheid, maar zij deden toch zien, wat men in den lente- en zomertijd van den jongeling

te

(*} c. saxii Onomast. Liter. Part. VII. Pag. 42—45» (t) Le Mariage Forcé.