40. getrouwheid en kloekmoedigheid.

de bezitter van het Draaiorgel, na verloop van een jaar zich een vermogen van 60,000 Franken verworven had! Hij kreeg nu verlof, om een Tooneel op te rigten, hetwelk op de plaats van St. Germain werd opgebouwd!

getrouwheid en kloekmoedigheid.

A ugust, Koning van Polen, uit het huis der KeurXX vonten van Sak/en, zich aan een' der teenen gekwetst hebbende, werd de wond, door nalatigheid, zoodanig verergerd, dat 's Vorften eerfte Wondarts weisze , die onder den vermaarden Parijsfchen Wondarts petit geftudeerd had, oordeelde, dat de voet niet dan door onverwijlde afzetting van den teen konde behouden worden. De Lijfmedici en de andere Wondartfen waren van een tegenovergefteld gevoelen. Eindelijk befloot men den beroemden petit naar Bialastock, een buitengoed des Vorften czartorisky te ontbieden, waarhenen de Koning zich mede begeven zoude. Weisze ondertusfehen oordeelde, dat de vertraging der amputatie zeer gevaarlijk was en den Koning het leven konde kosten. Van zijne zaak overtuigd, en den Koning hartelijk beminnende, nam hij het ■ kloekmoedige befluit, den Koning, die tot de amputatie niet was over te halen, ondanks zich zelvcn, te behouden. Te dien einde liet hij zich tegen den nacht bij den Koning brengen om denzelven te bewaken, en hem ongemerkt eenen llaapdrank ingegeven hebbende, zettede hij den Koning, die in den diepften llaap gevallen was, ongemerkt den teen af; de Koning door de pijn half ontwaakt, vraagde wat er gebeurde. Waarop de Lijfarts Z. M. verzekerde, dat het verbinden der wonde noodzakelijk geweest was en die pijn veroorzaakt had; de Koning des morgens eene ongewone pijn gevoelende, liet zich eenen fpiegel geven om zelf naar de wond te zien en was niet weinig verwonderd toen hij den teen miste. Weisze deswege ondervraagd zijnde, verzekerde den Koning, dat hij dit geweldige middel had moeten bewerkftelligen om Z, M. te behouden. De Koning-nam daarop den teen, welken

weis-

I