levensberigt van mr. johan meerman. 8j

van Moscou, waar zij eenige weken vertoefden. Voor het vertrek uit Petersburg, hebben zij bijgewoond het verlovings - feest van 's Keizers oudlte dochters niet den Aartshertog Palatijn en den Erfprins van Mecklenburg* Groot genoegen gaf ook te Moscou de ontmoeting van den vermaarden Aartsbisfchop plato. De terugreizé naar Petersburg was moeijelijk en gevaarlijk, ter oorzake van de felle vorst, de groote moerasfen en de Hechte wegen. Eene hoogstbekommerlijke ziekte te Moscou en de gevolgen daarvan deden afzien van andere ontwerpen. Ook werd het tijd, om, over Twer, Novogrod en andere plaatlen, naar Petersburg weder te keeren, wilde men hier den tweeden winter doorbrengen. Vele avonden werden met nut en vermaak in eenige aanzienlijke huizen doorgebragt: men moest anders ftil in de ltad leven en weinig menfehen zien, wilde men niet deelen in hèt deerlijke lot van vele anderen, die, op Keizerlijk bevel, toen buiten fchuld gebannen waren, onder welken ook fommigen der bekenden van onze reizigers zich bevonden. Met groote moeite kwamen zij te Dorpat , en van daar te Riga. Onder den weg bragten zij eenen dag door met dumouriez, na zijne bevrediging met het Franfche Hof, dat zich nu te Mittau bevond. Hier zagen zij meer dan eens Koning lodewijk den XVIII en de Hertoginne van angoulème , en ontmoetten aldaar den Geestelijken, die Koning lodewijk den XVI naar het fchavot verzeld had, en eenen Kamerdienaar, die zich bij de Koninginne en hare Schoonzuster in den Tempel had bevonden.

Het fterk verlangen, om in eene meer vrije lucht te ademen, dan in Rusland, federt een' geruimen tijd, op dat pas, kon plaats hebben, deed allen mogelijken fpoed maken, om van Memel naar Koningsberg, over Elbing naar Dantzig, wijders over Thorn naar Warfchau en voorts over Pofen op Stettin, de reize te vervorderen. Te Koningsberg werden eenige uren doorgebragt met den bekenden Wijsgeer kant. Na een korC verblijf te Reinsberg, kwamen zij te Ludwiglust, en bleven eenige dagen aan het Hof van .Mecklenburg Sc/twerin, hoewel de Hertog zelf zich toen elders bevond. Langs Sckwerin en R.atfeburg, te Hamburg gekomen zijnde, werd de vermaarde Dichter klopstock in perfoon bekend aan onzen meerman, die zich aan 's mans hoofdwerk, de messias, naderhand zoo ver..

F 2 dien-