IETS OVER DE JAPANEZEN. J>*

,,!„, „ _ IHM i ., ■ ■——»

IETS OVER DE JAPANEZEN.

Men zegt, dat de Japanezen eene mengeling van deugden en ondeugden bezitten, welke men zou achten onbegaanbaar te zijn. Zij zijn verftandig, befcheiden, leerzaam, vlijtig, getrouw aan hun woord, wars van alle bedriegerij, en enkel tot ichuldelooze vermaken geneigd, terwijl zij eenen afkeer hebben van zwelgerij, dronkenfchap en ontuchtige gefprekken: maar zij zijn ook daarentegen heerschzuchtig, trotsch, wreed, en ongevoeh> omtrent het lijden hunner natuurgenooten. Niemand is zoo wraakzuchtig als een Japanees, die zich zeiven uit razernij om het leven zal brengen, wanneer hij «een middel vinden kan om zijnen vijand te dooden. Zij ziin liefhebbers van ftuderen en lezen, en bezitten eenige kennis van Zedekunde, Gefchiedcnis, State- en Aardrijkskunde. Zij hebben geene gefchrevene wetten noch ftelfels van Natuurkunde. De eerfte worden hun door hunne rede, en de andere door hunne ondervinding voorgefchreven. Zij zijn goede rekenaars, en overtreffende Chinezen in de, Katoendrukkunst; zoowel als in het vervaardigen van allerlei kabinetwerk en nuislieraad.

Naar het uiterlijke zoowel als naar de onderfcheidene meeningen en zonderlinge eigenaardigheden der Japanezen te oordeelen, zou men op de gedachte komen, dat dat dit volk zamengefteld is uit verfchillende, ja, verafgelegene natiën, die waarfchijnlijk bij elkander gekomen zijn door koophandel, nieuwsgierigheid en ichipbreuk. Kiusen, een hunner Keizers, was de infteller der gruwelijke plegtigheid van het met voeten trappen van het kruis, om zijnen haat tegen den Christehjken Godsdienst aan den dag te leggen. Zoodra er Hollandfche of andere fchepen aankomen, wordt het fcheepsvolk genoodzaakt hunne Bijbels en Gebedeboeken over te «even, welke ook terftond in eene kist worden vastgefpijkerd, en niet dan bij hun vertrek worden terug-

€eAann'het uiterfte Noorden van de Japanfche eilanden lio-t het gebied van Jesfo of jefo, een Staat die cijnsbaat is aan het Rijk van Japan. De inwoners van Jcjo zyn