ïo8 over verbrandingen,

dergelijke wijze, dewijl zij, door derzelver vervlieging, aan de deelen warmte onttrekken. Maar al deze middelen zijn, deels wegens hunne te lagen graad van koude, deels wegens de ongemakkelijkheid der aanwending, nimmer, in eenen hoogeren graad der verbranding- toereikend geweest, en gewoonlijk ook niet uit het hier opgegeven gezigtspunt befchouwd, maar als fpeciftca gebruikt geworden.

Het beste voertuig en de gefchiktfte wijze, om de koude aan te wenden, is het koude water, en wel om de volgende redenen:

j. Het is het menigvuldigfte en daarom overal en fpoedig te bekomen. Dit is een gewigtig punt, daar van de fnellieid , met welke het na de kwetfmg wordt aangewend, hoofdzakelijk het gelukkige gevolg afhangt.

2. Het is het gemakkelijkfie ten opzigte van vorm en gebruik. Het water fluit zich naauwer dan eenige bedekking aan de vormen van het organismus en omgeeft hetzelve het innigst en gelijkvormigst. Daarom worden ook, bij verbrandingen der ongejijkfte oppervlakten, alle deelen door het water geraakt. Het kan verder even gevoegelijk tot omflagen, als tot overgietingen worden gebruikt, ja zelfs de' grootfte oppervlakte kan ligtelijk in hetzelve gedoopt worden, indien men het als bad gebruikt.

ÏQ. Het water kan, ten opzigte van temperatuur, het gemakkelijkfie : in den vereischten graad gehouden en daarin doelmatig gewijzigd worden. Indien andere voertuigen of warmteleiders ligt warm worden, behoudt dit het langst ei en noodigen graad van koude; ja zelfs in den heeten zomer kan het, deels in de diepte der bronnen, deels door kunftige bijmengfelen, koud genoeg gehouden worden.

4. Even zoo gemakkelijk kan het worden vernieuwd en weer met kouder verwisfeld, als het verwarmd is. Het is

5. Eindelijk het goedkoopfte onder alle.

De voorwaarden, onder welke de koude deze buitengewone werking te weeg brengt, zijn de volgende: Zij moet:

1) Tijdig genoeg,

2) Lang genoeg»

3) In