lEiS over den'brand'in de tarwe. 401

gen konden. Het is bij meer gewasfen niet vreemd, dat derzeïver roode of gele bloefem-kleur, door gebrek van lappen, in eene witte verandert.

Offchoon men zich op vele ervaringen van landlieden vrij gerust verlaten kan, is het echter aangenaam, den ( grond dier ervaringen, gelijk hier, te ontdekken, en daardoor in het geloof aan dezelve verfterkt te worden. En hoewel hunne hier medegedeelde opmerking geen regtftreeks of volledig middel ter voorkoming van den brand in de tarwe bevat, geeft zij echter van ter zijde -wel degelijk aanleiding ter kennis van zulk een middel. Zij (temt overeen, niet alleen met het gevoelen van zekere buitenlandfche Prijsverhandeling, volgens welke overtollige natheid van den akker eene zoo voorname oorzaak van den brand in de tarwe is, maar ook met den raad van onzen Landbouwkundigen ponse, om dat graan door wasfching, behalve het overige nut dat deze behandeling aanbrengt, tevens van deszelfs onvolkomens korrels te zuiveren.

verslag van den heer commissaris - generaal voor het onderwijs en voor' de kunsten en wetenschappen , over den staat der hooge, middelbars en lagere scholen , in dit koningrijk, in het jaar l8l6.

Diep vervallen was door het Fransch beduur en deu drang der tijden het openbaar onderwijs in de Ne derldnden. Schaarschheid in de uitgaven voor hetzelve , eene drukkende belasting op de fcholen, beperking der vrijheid van fchrijven en onderwijzen, vooral het aankweeken van den militairen geest, hadden de nadeeligfte gevolgen gehad; en de fchokken, welke Europa en ook Nederland, bij de wederinvoering van regt en orde ondergingen, konden alleen den weg banen tot herdel, maar drukten oogenblikkelijk het nog beftaande verder ter neder. meng. 1817. no. ?. Cc Ras