IN HET LIGCHAAM VAN DÊN MENSCH. 453

dom, aan de hand geven, alleen in deszelfs gepaste aanwending, naar gelange van den afgevvekenen toeftand van het ligchaam, gelegen is; eveneens is het met de Wormen gefield.

Wanneer men, naar aanleiding van de verhandelde toevallen der Wormen, van het aanwezen dier gasten ten volle overtuigd is, zoo heeft men, tot de bewerking eener volledige herftelling, drie onderfcheidene hoofdindicatiën te betrachten.

De cerjle beftaat in het ontlasten van de Wormen zelve.

Be]tweede behelst, dat de hevige en meest drukkendde toevallen worden teiregt gefield.

De derde vereischt, dat, na alvorens de Wormen ontlast te hebben, alle aanleiding, ter verdere ontwikkeling en voortplanting van dezelve, in deszelfs opwekbaarheid geweerd, en voortaan te eenenmale worde werkeloos gemaakt.

Worm - ontlasting.

Hebben deze vijanden eenmaal veld gewonnen, en zich bereids eene veilige verfchanfing gemaakt, zoo zijn zij altoos beftand, om hunnen post hardnekkig te verdedigen. De kennis evenwel aan de noodige werktuigen, nevens derzelver gepaste aanwending, ter verdrijving dier tegenpartijders, dellen ons in ftaat, van op hen de volkomende overwinning te behalen.

De Worm-ontlasting is. of algemeen, of bijzonder; betreffende die, in het algemeen, zoo vereischt dezelve drie afzonderlijke indicatiën:

1.) de Wormen te dooden; *.) het flijm te verdeden; 3.) beiden te ontlasten.

In de eerde plaats komen dan in aanmerking de Wormdoodende middelen {anthelminticd) die, uit hoofde van hunne bijzondere en eigenaardige hebbelijkheid, de Wormen van kant maken; geene andere middelen, derhalve, zijn, in den eigenlijken zin, daartoe berekenbaar, en moeten daarom wel degelijk van zoodanige onderfcheiden worden, die, hoewel noodwendig, ten drengde Ff 3 ge-