$2,2 0VERZIGT DER VOORN* ZEEHAV. EN HANDELPLAATSEN

lijk maken. Zij doorloopt omtrent 100 Duitfche mijlen het land, en gaat door de Pskoffche, Polotfche en Rigafche Stadhouderfchappen, uit welke, alsmede ujt Polen en het Mohileffche Stadhouderfchap, de koop. waren, op dezelve, in vaartuigen, druilen genaamd, des winters ingefcheept worden, en welke (even als de harken op de IVolga,) in het voorjaar, na het losgaan van het ijs en het fmelten van de fneeuw, met een geweldigen watervloed en ijsgang afkomen.

Te land worden er ook vele goederen aangevoerd, voornamelijk des winters, langs de flede-baan. • £*e uitvoer beftaat in vias , hennep, fkglijnzaad, zaailijnzaad, hennepzaad, rogge, tarwe, garst, haver, erwten, balken, masten, fparren, fpieren , molenroeden, wagenfchot, vathout , pomphout, planken, deelen, brand- en fplithout, enz. potasch, leder, touwwerk, ijzer, was, kaarfen, hennepolie, tabak, boter, zeiidoek, ravendoek, vlaamsch linnen, linnen in foorten, pelterijen, enz. De meeste dezer goederen worden door Hollandfche fchepen uitgevoerd. Het getal der uitgaande fcheepsladingeu bedraagt 's jaarlijks van 700 tot iooo, naar gelang der omftandigheden.

De inkoopen' gefchieden zoo als te Petersburg, (*) doch meest na de aankomst der waren.

De inkomende goederen zijn meestal als te Beters* fywgi (t) doch op verre na niet zoo aanmerkeliik, en worden ook voor het grootfte gedeelte door Hollandfche fchepen aangebragt.

Van de ftad tot aan het vaarwater, de Boldera genaamd (hetwelk nabij de zee is) wordt de rivier van tijd tot tijd ondieper. Voor 60 jaren konden er fchepen van 250 last, en voor 25 jaren nog fchepen van 150 last tot aan de fchipbrug (die voor de ftad over de rivier ligt) met de volle ladingen, aan en afkomen. Tegenwoordig is dit niet doenlijk, dan voor koffen en fmakken; en de meeste goederen moeten dus door ligter-fchepen af en aangevoerd worden.

Arem*

(*) Namelijk bij kontrakt in den winter, met een gedeelte in kontant, vooruit; ook op tijd , en termijnen van betaling.

(t) En beftaan in lakens, fuiker, cochenille, indigo, korïïj, thee, wijnen, brandewijnen, likeuren, zijden, wollen, katoenen en linnen doffen, enz.