r.oomschgezinde BROEDERLIEFDE. anekdote. 527

flaap van het hoofd, dat johannes , zonder eenig geluid te geven, plotfeling dood ter aarde valt. Alphonsus ftond den moordenaar zijns broeders beneden aan den trap te wachten, en begaf zich, het gruwelftuk volbragt zijnde, met denzelven ijlings op de vhigt. Niet lang daarna werden zij te Infpruck gegrepen. "Doch de Roomfche Geestelijkheid ftelde zich voor deze booswichten ijverig in de bres, zij werden dus in vrijheid gefield, en ontvingen nooit eenige ftraf. Hunne daad werd, integendeel, als een heldenltuk, ten voordeele van den Roomfchen Godsdienst ondernomen, geprezen.

Dat was een man naar uw hart, mijnheer de abt de foere! Indien hij nog leefde moest gij aan alphonsus diaz uwe Onverdraagzaamheid hebben opgedragen , welke hij zoo voorbeeldig beoefende. Wat heeft de Lieve Moeder al Lieve Jongens gehad, die met haar zog van top tot teen doortrokken waren. De geest des tijds brengt het mede, dat deze en gene Jent vaillante daden eens, nu en dan, uit de doos der oude Historie opgefchommeld worden.

Laten nu alle beminde Katholyken Zamen lauderen aifulcke practyken, Ik zeg het echter weg, by myiten neus: Zoo grouweück handelde nooit eene Geus,

anekdote.

Maurice van Sully (aldus naar zijne geboorte - plaats genaamd) met twee anderen benoemd ziinde tot het verkiezen van een' Bisfchop van Parijs, zeide, na zich van de ftemmen van deze twee verzekerd te hebben: „ Ik kan het geweten of de oogmerken van anderen niet doorgronden, maar ik vleije mij mij-zeiven te kennen en voor mij te kunnen inftaan, dat, wanneer ik het beftuur van het Bisdom aanvaarde, Ik, met gods hulp, hetzelve met wijsheid zal trachten te bef/turen; Ik geef dus mijne Item aan mij-zeiven." 1

ver-