558 IETS over het oewigt van het zogen

met drie jonge runderbeesten, en een fchepel meel ook eene kan wijns, in het huis des heeren naar Silo gezonden.

De Tidinidia's der Spartanen evenaarden deze plegtigheden. Op zoodanige tijden droegen de minnen hare zuigelingen naar den tempel van diana corythallia , alwaar dan op de Spartaanfche wijze gegeten werd en men der Godinne eenige fpeenvarkentjes offerde. Cato noemde edusa en pontina Godinnen, die het opzigt over de kinderen hadden, dewijl dezelve door de minnen werden aangeroepen, wanneer zij hare kinderen fpenen wilden.

Dit alles is thans afgefchaft, en nu is de eerde moederpligt, hetzelve zogen, meestal nog enkel de zaak van de geringere volksklasfe. Deze lieve moederpügt echter gaat ook met menigerlei bezwaren verzeld; de moeder moet zich van veel aangenaams onthouden; van geliefkoosde genietingen, zoowel in eten als in drinken en van andere vermakelijkheden afftand doen; heeft merite flapelooze nachten; niet zelden werkt het zogen zoo nadeelig op haar ligchaam, dat er de gezondheid, voor eenen geruimen tijd. door lijdt, of de moeder zelfs het offer van haren vervulden pligt jegens het kind wordt, en het leven daarbij verliest. Daardoor worden zekerlijk de moeders van den moeijelijken pligt, om hare kinderen zelve te zogen , afgefchrikt. De' zuigeling haalt uit de moederborden niet enkel het vereischte voedlél voor zijn onderhoud en zijnen wasdom, voor zijne blo. ijende gezondheid, maar, naar geiange de omdandigheden zijn, even zoo ligt zijn verderf, ziekten of den dood; ja wat nog er«er is, de zuigeling bekomt dikwijls uit deze bronnen een ziekelijk ligchaam voor zijnen garifehen leeftijd, of krankheden, die hem niet eer verlaten alvorens hem het leven zelf begeeft. Het zogen is d'aarom, zoowel voor de moeder als voor het' kind, eene allergewigtigde zaak, die een rijp overleg verdient, of namelijk eene moeder hetzelve, volgens haar ligehamelijk gedel. al dan niet kan op zich nemen, zoodat moeder noch kind daarbij nadeel lijden, maar de gezonde toeftand van beide bewaard blijve en bevorderd worde.

Zulk eene moeder mag zich gelukkig rekenen, die door de natuur met gezonde volle borden voorzien is, uit welke dagelijks eene toereikende hoeveelheid melk, van eene goede gedeldheid voortvloeit; die met een derk

lig-