hij heeft toch aan de kaak gestaan ! 575

het te midden van den bitterften druk eenige onverwachte verademing gevoelt. De Heer nicolaas compian ftierf, den 16 April 1732, in den ouderdom van 79 jaren, betreurd door al de inwoners van eene ftad, welke uit gevoel van regtvaardigheid, zoowel als uit dankbaarheid, zich ten eeuwigen dage zijne grootheid en edelmoedigheid zal herinneren. Hij werd den 17 begraven; in de Dominicaner Kerk; zijne lijkftaatlie werd gevolgd door eene groote menigte behoeftigen, welke hem door de opregtheid hunner tranen de welfprekendfte en fchatbaarfte lofrede hielden. Er beftaan nog te Marfeille drie kleinzonen van dezen edelen menfchenvriend, welke aldaar de gewigtigfte bedieningen bekleeden.

(l'oracle , fuppl. N°. 200. 1817.)

hij heeft toch aan de kaak gestaan !

Een rijke bedrieger zou in Londen, wegens het doen van eenen valfchen eed, aan de kaak ftaan. Op den dag, dat zijn proces ftond uitgewezen te worden, vond zijn pleitbezorger, te zijnen voordeele, eene feil tegen de gewone formaliteit der denunciatie (a flaw in the indictment), en hierdoor won de meineedige zijn proces. Verheugd over en trotsch op dien gelukkigen uitflag, was hij onbefchaamd genoeg , om nog dienzelfden avond zich in eene der eerfte loges van den Schouwburg' op de Haimarket ( Hooimarkt) te vertoonen. —- Toen de beroemde Engelfche Tooneelfpeler foote, de aristophanes van zijnen tijd, hem, van het tooneel, daar ontwaar werd, hield hij zich den neus digt en verzocht den Akteur, die met liem optrad, om een fnuifje. Deze was niet wenig verwonderd en zweeg ftil. — IVat Satan ! riep foote , ik zou er bijna eenen valfchen eed op gedaan hebben, dat gij uwen neus verloren hadt. 'Ruikt gij dan die ftinkencle eijeren niet? (met ftinkende eijeren werpt het gemeene volk te Londen doorgaans degenen, die aan de kaak ftaan.) Ieder begreep den wenk: er ontftond een algemeen gemompel: de rijke meineedige redde zich met veel moeite en ten uiterfte befchaamd uit zijne loge, terwijl aller oogen op hem gevestigd waren, en had dus waarlijk door foote aan de kaak geftaan.

waar-