6$6 iets over het ontijdig zetten van lavementen.

Burgius heeft ons, in ziine Eilaritatcs Medica, medegedeeld, dat hij eens werd gehaald bij een' man, welke reeds een' geheelen dag had liggen te kermen over pijn, die hij gevoelde, in de ruggegraat. Toen hij "bij den lijder kwam, kon deze, wegens de hevigheid van de pijn, geen woord fpreken. Burgius vraagde den aanwezigen, of hij een' val had gedaan, dat met neen werd beantwoord. Burgius kon hoegenaamd geen licht inwinnen aangaande de oorzaak van die pijn, tot dat iemand zeide: welligt zou hem nog een Lavement goed doen. Dadelijk begreep burgius, wat er was voorgevallen, hij vraagde, en hij hoorde, dat de lijder, geleden hebbende aan aanhoudende verftopping, zelf zich Lavementen had laten zetten, en wel tien op eenen dag, door zijne vrouw. Burgius beval, dat men hem geheel met flanel zou omwinden , en zoo in bed leggen , dat men hem vervolgens heete roode wijn, met kaneel, fuiker en eijeren zou geven. Daardoor verminderde de pijn, en dezelve verdween naderhand geheel; door Confommés van osfevleesch gemaakt, en waarin eene groote hoeveelheid kaneel was gedaan.

Burgius betuigt zelf, dat een dergelijk geval hem nimmer meer was voorgekomen, noch voor noch na dien tijd. Doch men kan tevens, zegt hij, daaruit afleiden, aan boe vele gevaren het aanwenden van geneesmiddelen onderhevig is, wanneer men geene kennis heeft van Pathologie.

Men klaagt dikwijls over onwetende Artfen, maar hoe vaak gebeurt het niet, dat de lijder zich zeiven heeft bedorven , dat hij zulks voor den Arts blijft verzwijgen, en daardoor dezen op het dwaalfpoor leidt!

so-