verhandeling- over de gasverlichting. 649

verre mij bekend is, dit met elkander gemeen, dat de iichtvoedende (tof, het zij fineer, olie of wat dies meer zii eenmaal aan derzelver beftemming beantwoord hebbende, geheel is opgebrand, zonder eenig nut of voordeelgevend overbliji'f.1 achter te laten.

Het is vooral uit dien hoofde, dat geene der ontdekkingen of uitvindingen, aangaande de Kunstverhchti.ig, die op zijde ftreven mag, waarop het naburig Groot Brittanje, finds eenige jaren zich mag beroemen, ik bedoel de verlichting, door middel van ontvlambaar, of ylamvatbaar Gas, uit fteenkolen voortgebragt, welke niet alleen elk ander Kunstlicht, in glans en helderheid, verre weg overtreft, maar. ook geen' fchadelijken damp of walm, hoegenaamd, vüottbrengt, en daarenboven,, behalve dat het, op zich zelf reeds zeer onkostbaar is, nog in deszelfs overfchot, en afgefcheidene deelen, na het volbrengen zijner beftemming, nagenoeg de geheele uitgave voor hetzelve terug bezorgt.

Dit aan te toonen, door de wijze, waarop hetzelve ter plaatfe van deszelfs uitvinding, wordt daarge'teld, te ontvouwen, is de taak, wier volvoering wij ons in dezen voorftellen.-

Het naburig Groot Brittanje (*), zoo als wij reeds ftraks zeide, "mag, gelijk op zoo vele andere, even zeer het menfchelijk vernuft tot eere, als der maattchappije tot nut en voordeel verftrekkcnde ontdekkingen en uitvindingen, zich ook op deze ontdekking beroemen. — De Heer M'JRDocii, namelijk, Agent der Stoomwerktuigen van de Heeren boulton en watts, zich uit dien hoofde, in den jare 1792 te Rcdruih m Cormvaliis bevindende, voldeed , aan den lust van zijnen onderzoeklievenden geest, door het nemen van eenige proeven met Gas foorten, of die (toffen, welke de beltaaddeelen van fommige ligc.liamen, uitmaken, in eenen lucht- of dampvormigen (laat overgebragt. —— Bij deze proeven bevond hij, dat die, welke, door destillatie, uit (teenkolen, hout en andere, brandbare zelfftandighedcn ontrtth.t. wik-

(*) Hetgeen men hier aangaande Groot Brittanje , en de wijze, waarop dit Kunstlicht aldaar wordt daargefteld, of in. gevoerd is, is of overgenomen uit-het cverlezens waardig Werk, getiteld: a Practical Treatife on Gaslight:^ exhibiting a' Jhmtnary description of the apparatus and Machmeryi &c. £ij fredrick accum, Operative Chimiit, of berust op de Verzekering, van aüergelóofwnardigfte oog- en oorgetuigen.

i