IV

Er rest alleen nog een oud, moeilijk leesbaar Register, een soort Renten- of Fundatieboek, waarin de statuten zijn ingelascht,1) en dat een interessanten kijk geeft op sommige oude gebruiken, op eenige voorname personen en familiën, die in de stad een bestuursfunctie uitoefenden, en tevens als lid of als meester in die Broederschap optraden ; eveneens op de ligging van vele oude woningen en bezittingen, wier namen reeds lang verdwenen of vergeten zijn. Wij kunnen alvast dit aanstippen, dat het karakter der Br. reeds in den aanvang aristocratisch was.

Overigens moeten wij tot nadere preciseering, ons tevreden stellen met hetgeen uit de algemeene inrichting van de Broederschappen van dien tijd bekend is; en naar de plaatselijke bijzonderheden moeten wij hier en daar gissen.

Want eenieder die zich zetten wil tot de studie van een gedeelte van oud-Roermond mag zich wel wapenen met moed en met een bijzonder geduld. Het eerste, waarop men bij zijne plannen tot navorsching stuit, is de algemeen bekende opmerking „dat twee groote branden — die van „1554 en die van 1665 — de voornaamste documenten uit „de middeleeuwen verwoest hebben" enz. Er is zeker veel verloren gegaan, zoowel van het Bisschoppelijk Archief als van het Gemeente Archief. Maar men moet niet alles op rekening van den brand willen schuiven, en zóó elk voortgezet onderzoek van zich afschuiven.2)

Wat meer gewicht in de schaal legt, en de studie van het verleden meer bemoeilijkt heeft, of de lust tot plaatselijk navorschen geheel benam, is geweest de befaamde verplaatsing van vele Archiefstukken (o.a. die van het Geldersche

1) En bovendien een losse lijst met titels van zangboeken, toebehoorende aan de Broederschap — in 1690. —

2) A. Ingold zegt o. a. over de verloren manuscripten en autografen van Dionysius den Karthuizer, die eenmaal, tot 1500, in Roermond berust hebben : „II ne faut pas, comme on 1'a fait, 1'attribuer aux deux incendies qui ravageaient la ville de Ruremonde et aussi, en partie du moins, la Chartreuse de cette ville - cfr. A. M. G. Ingold. A la recherche des manuscrits de De nys le Chartreux. Montrueil sur mer Imprimerie de"la Grande Ghartreuse. N. D, des Prés."